Yer Bilimci Prof. Dr. Naci görür, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözlerin çevrildiği İstanbul ve diğer bölgelerdeki olası depremler ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Görür, Kahramanmaraş depreminin etkisiyle Bingöl-Karlıova bölgesi ile Adana bölgesinde riskin arttığını belirterek, deprem beklenen bölge ve illeri açıkladı. 

Görür, bu illeri şu şekilde açıkladı:

"Marmara, Erzincan, Bingöl – Karlıova, genel olarak Ege Bölgesi, İzmir– Antalya arası kıyı bölgeleri. Kayseri–Sivas–Erzincan’ın doğusu– Malatya’nın kuzeyi, İstanbul’da özellikle Avrupa yakası. Kıyılardan 10 kilometre içinde kalan alanlarda şiddetli hissedilecek."

İstanbul'da sanayi yerleşimi için özel çalışma yapılması gerektiğine işaret eden Görür. çoğu sanayi kuruluşları ve OSB’lerin Marmara dışına çıkartılması gerektiğini vurguladı.

Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi ‘sanayi kenti’ olan şehirlerde depreme karşı gerekli hiçbir hazırlık olmadığını dile getiren Görür, “Hazırlanmak için 20 milyar dolardan kaçarsan 100 milyar dolar ödersin. Can kaybı da ayrı” diye konuştu.

Olası Marmara Depremi’nin, Türkiye’yi ekonomik ve siyasi açıdan büyük bir çıkmaza iteceğini ifade eden Görür şöyle devam etti:

“Biz soruyoruz. Bir kenti dirençli yapmak demek ekonomiyi deprem dirençli hale getirmek demek. TÜSİAD nerede, ticaret odaları nerede? Niye açıklamıyorlar? Depreme hazırlar mı? Tesisleri hazır mı? Bir gün biri de çıkıp dirençliyiz şunu şunu yaptık dedi mi? İstişare toplantısına katıldım TÜSİAD’ın. Öyle bir hazırlık yok. Tarih tekerrür ederse İstanbul’da da aynısı olacak. Başına gelecek olan belli. Burada daha kötü. Maraş ve Gaziantep’te sanayi yoğunluğu İstanbul’a göre daha az. Aynı şeyler burada olursa, Marmara Bölgesi’nde ekonominin çarkları durursa bölge çöker. Bu bölgenin çökmesi tüm Türkiye’nin çökmesi olur. Türkiye’de üretimin yarıdan çoğu bu bölgede. Bunları söylemek kehanet değil. Türkiye’nin ekonomik ve siyasi bağımsızlığı tehlikeye girer. Marmara Bölgesi’nin 10–15 sene çarklarının eski hızla dönemeyeceği bir durumu tasavvur edelim. Böyle bir durumda siyasi bağımsızlıktan da söz edemezsiniz. Marmara depremi olursa bu ülke belini kolay doğrultamaz.”

Editör: Yadigar Hanım