Muhalif.com.tr’de yer alan köşesinde gündemi değiştirecek iddialarda bulunan Leyla Emeç Tavşanoğlu iddialarını Newsmax isimli haber sitesinde Gavin Wax imzalı bir yazıya dayandırıyor.

“Yazıda anlatılanlar doğruysa dehşet” diyen Tavşanoğlu şunları aktardı: “Yazıdaki iddiaya göre Binali Yıldırım’ın şirketleri İsveç bankaları üstünden uyuşturucu parası aklama operasyonu yapmış. Anlaşıldığı kadarıyla bu paralardan İsveç’te birileri çok iyi yararlanmış. İsveç’in NATO üyeliği gündeme gelince de, gene anlaşıldığı kadarıyla Ankara, “Himaye ettiğiniz PKK’lılar ve FETÖ’cüleri gönderin. Yoksaaa...” diye parmak sallamış”

“Yazı şu cümlelerle başlıyor” diyen Tavşanoğlu’nun yazısı şöyle:

“Ulusal güvenlik ve jeopolitik yankılar meydana getirebilecek muazzam bir para aklama skandalı NATO gibi küresel bir gücün, bünyesindeki kötücül aktörler tarafından nasıl dize getirilebildiğini bize gösterdi. “ Gavin Wax’ın anlattığına göre İsveçli bir banka memuru olan Victor Carlström yıllar önce ABD’ye sığınmış, Victor X kod adıyla  gizli tanık olarak ifade vermeyi kabul etmiş. Bu Victor X Türkiye’den yasa dışı bir gücün Batı’da yıllardır kara para aklama operasyonları yaptığını ayrıntısıyla anlatmış. Victor X ayrıca New York eyaleti güney bölgesi mahkemesinde İsveç’in dünyaca ünlü finans kurumları Swedbank, Folksam ve SEB’e, “Türklerle yaptıkları kirli alışverişler” nedeniyle 4.2 milyar dolarlık dava açmış. Buna kanıt olarak da İsveç finans sektörünün uyuşturucu paralarının inşaat ve alt yapı işlerinde kullanılıp aklanmasında aracılık etmesini göstermiş. Yazının burasında Gavin Wax şu ifadeyi kullanıyor: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la eski Başbakanı Binali Yıldırım’ın şerlerinden korumak için Victor X sıkı polis gözetiminde tutuluyor.” Yazının bundan sonrasında Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkmasına ne Kuzey Atlantik İttifakı ne de özellikle İsveç’ten fazla ses yükseltilmemesinin nedeninin bu kara para aklama operasyonunda kimi isimlerin ortaya saçılma korkusunun yattığı belirtiliyor. Yazıda ayrıca Victor X’in mahkemeye verdiği ifadesinde kara paranın Türkiye-Venezuela hattında dolaştığını söylediğine işaret ediliyor. Yazının bundan sonrasını okuyalım: “Türkiye kaynaklı kara para aklama operasyonu ülkeyi ve aile şirketleri skandalın göbeğine oturan Erdoğan’ın sağ kolu Binali Yıldırım’ı kapsıyor. “Victor X’e göre Türkiye tarihin en büyük uyuşturucu trafiği operasyonunun faili.  Bu iddia kaçak Türk mafya lideri Sedat Peker tarafından da doğrulanıyor. “Victor X ayrıca İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’la da görüşme talebinde bulundu. Ama bu talebin kabul edilmesine uzak bir ihtimal gözüyle bakılıyor. “ Victor X’in banka memuru olarak çalıştığı dönemde bütün yaptığının  mudilere karışık şirket kurma işlerinde, paralarını hangi vergi cennetlerine kaydırabilecekleri konusunda yardım etmek olduğuna dikkat çekilen yazı şöyle devam ediyor: “Victor X, ABD Hükümeti’nden hiç kimsenin kendisiyle temas etmediğini önemle vurguluyor. Artık siyasi liderler dünyaya yalan söylemeyi kesip Victor X’in Amerikan mahkemelerine ayrıntısıyla anlattığı kara para aklama operasyonunu açıklamalıdırlar. Medya da artık siyasi liderleri hesap vermeye çağırmalıdır. Aksi halde Finlandiya’yla İsveç’in NATO üyelikleri hayal olacak, dünyadaki bugünkü  jeopolitik  bunalım da giderek kötüleşecektir.”  Türkiye’nin bu hale düşmesinde sorumlu olanlar bu yazıyı okurlarsa yüzleri hiç mi kızarmayacak acaba? Sizler hangi hakla bu ülkeyi dünya çapında uyuşturucu ticaretiyle anılan bir devlet haline getirebildiniz? Dilerim bunun hesabı kısa zamanda kesilir."

Editör: Habererk Haber Merkezi