Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından son açıklanan enflasyon rakamları üzerinden açıklamalarda bulundu.

Açıklanan yüzde 50'lilik rakamı başarı olarak değerlendiren Nebati, "Nitekim, küresel ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı 2022 yılı Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir" dedi. 

Nebati'nin açıklamaları şöyle: 

"2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, “enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur” gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz.

İSABETLİ ADIMLARLA DÜŞÜŞE GEÇMİŞ

Nitekim, küresel ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı 2022 yılı Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir. Ancak asıl önemlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır.

Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir. Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz."

KERİM ROTA'DAN TEPKİ

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Nebati'ye tepki gösterdi.

Rota, "3 Mart 2022'de; '2023 Haziran seçimlerine de tek haneli enflasyonla gireceğiz" diyen bakan şimdi; "enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir' demiş. Özür dileyeceğine başarısını anlatıyor" ifadelerini kullandı. 

"LİSTEDE KURU SOĞAN YOK"

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım da "TÜİK’in fiyatı en çok artan ürünler listesinde dana eti ilk sırada, kuru soğan yok!" diye yazdı.

Editör: Ali Özyiğit