Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde zamlarla mevcut iktidarı eleştirdiği konuşma, sosyal medyada yeniden gündeme geldi. Sosyal medyada binlerce kez paylaşılan görsellere "Ah be Reis, Neyi kınıyorsan yaşıyorsun" yorumları yapıldı.

Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 yıl önce Başbakanlığı döneminde Meclis'te yaptığı 2009 Mali Yılı Bütçe konuşmasında büyük kartonlar üzerine hazırlanmış gazete kupürleri ve geçmiş iktidarlar dönemindeki zam haberlerini göstererek, hükümeti eleştirdi. 16 Aralık 2008 günü TBMM'deki bütçe görüşmelerinde söz alan Erdoğan, o günkü konuşmasında, bugün de sık sık benzerleriyle karşılaşılan zamlardan örnekler vererek, manşet olan zam haberlerini sıraladı.

İşte Erdoğan'ın 14 yıl önceki konuşmasından satır başları:

VAR MI BÖYLE BİR ŞEY?

“Bakın burada enteresan şeyler var. ‘Fiyat artışları önlenemiyor. Dün de sabun, zeytinyağı, deri ve kösele fiyatlarına zam geldi' Bitmedi, 'Akaryakıt zammı yürürlüğe girdi, şeker satışları durduruldu'  Var mı böyle bir şey? Bitmedi… ‘5 litre benzin 500 lira. Akaryakıt darlığı yüzünden cinayet işlenmeye başlandı. Kırıkhan'da da benzin kuyruğunda 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı' Buyurun. ‘Akaryakıt darlığı halkı perişan etti' Görüyoruz değil mi? Bakın, ‘Aylardır tüp gaz alamayanlar geceleri de kuyruklarda geçirmeye başladılar' Bitmedi, bak, daha gerisi var. Baykal ‘Enerji darlığı sürecek' diyor. Ben demiyorum, buyurun. ‘Param var, gaz yok'. Ne yapayım ben bunu? Buyurun, ‘Devalüasyon piyasaya karabulut gibi çöktü'…''

Yıl 2008, Deniz Baykal, Erdoğan'ın konuşmasını böyle dinlemişti.

14 YILDA TÜRKİYE'DE ÇOK ŞEY DEĞİŞMEDİ

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, geçmiş iktidarları eleştirirken, Meclis'te ana muhalefet partisinin lideri olarak dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oturuyordu. O günlere dair Meclis tutanakları, dünden bugüne Türkiye'de çok şeyin değişmediğini de gösteriyor:

Erdoğan, 2009 bütçe görüşmeleri sırasında Deniz Baykal'ın Enerji Bakanı olduğu 70'lerin son yıllarındaki benzin ve tüp gaz kuyruklarını da hatırlatmıştı. Baykal ise  Erdoğan'ın sık sık not tuttuğu konuşmasında, AKP iktidarı ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a şu eleştirileri yöneltmişti:

“Ekonomideki gerilemenin tek sebebi küresel kriz değildir. Dünyadaki genel likidite bolluğu Türkiye için bir şanstı ama biz bunu değerlendiremedik. Türkiye, 2004 ve 2005 yılındaki likidite bolluğundan yararlandı. 2005'den sonra dünyadan kopmaya başladı. Türkiye, müthiş bir cari açık problemi ile karşı karşıya. Son birkaç yıldır, tarımda ciddi bir yıkım yaşanıyor. Bu hükümet krizi maalesef çok kötü yönetiyor. Ya da sadece izliyor.”

Baykal, kürsüde Erdoğan'ın, Hakkari'de “Beğenmeyen bu ülkeden gider” sözlerini de değerlendirmişti. Baykal, “Beğenmeyen bu ülkeden gidemez” diye yanıt vermişti.

VİCDAN VE İNSAF SAHİBİ HİÇ KİMSE GELECEK ÜMİDİNDEN BAHSEDEMEZ

Cumhur İttifak'ının ortaklarından MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2009 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında muhalefet lideriydi. Bugün iktidarın her ekonomik kararını desteklediklerini ifade eden Bahçeli, bütçe konuşmasında dönemin AKP iktidarını kıyasıya eleştirmişti: “Son altı yılda yaşanan gelişmelere, talihsiz tecrübelere bakıldığında, idrak, vicdan ve insaf sahibi hiç kimse 2008 Türkiye'sinde' siyasi ve ekonomik istikrardan, refah toplumundan, sosyal barıştan, iç huzur ve güven ortamından, milli birlik ve dayanışma ruhundan ve gelecek ümidinden bahsedemez. Devlet ve toplum hayatında adaletin, hukukun, dürüstlüğün, siyasi ahlakın, temiz ve namuslu yönetim anlayışının egemen kılındığını söyleyemez.”

Editör: Yadigar Hanım