Seçim öncesi siyaset sahnesi ısınırken, Doğru Yol Partisi'nin eski genel Başkanı Tansu Çiller de yeniden siyasete girmeye hazırlanıyor. AKP iktidarını desteklerken Türkiye'nin "merkez sağ"a ihtiyacı olduğunu belirterek yeniden siyasete dönme hesapları yapan Tansu Çiller, eski yol arkadaşlarıyla toplantı yaptı.

Saray gazetecisi Abdulkadir Selvi'den MHP'yi kızdıracak yazı Saray gazetecisi Abdulkadir Selvi'den MHP'yi kızdıracak yazı

Ciddigazete.com'a ulaşan görüntüler ve ses kaydında Tansu Çiller, bir bölümü eski siyasetçi olan yol arkadaşlarıyla online toplantı gerçekleştirdi. Yaklaşık 41 dakika süren toplantıda Tansu Çiller, Türkiye'nin "merkez sağ" partiye ihtiyacı olduğunu vurgularken, altılı masadaki partilerin buna cevap veremediğini, bu açığı da kendilerinin kapatacağını ileri sürdü.

Geçmişte Türkiye'yi çok başarılı bir şekilde yönettiğini savunan 76 yaşındaki Çiller'in mevcut hükümeti eleştirmeyip ısrarla "Türkiye'nin merkez sağa ihtiyacı var" demesi dikkati çekti.

tansu 10

Çiller, iktidarda bir parti varken ve muhalefet de güçlü bir şekilde siyaset yaparken ihtiyacın nereden kaynaklandığı konusunu ise açıklamadı.

Katılımcıların Tansu Çiller'e, "Sayın Cumhurbaşkanım", "Sayın Başbakanım" hitaplarıyla teşekkür etmeleri dikkat çekti.

Ardından DYP eski milletvekili Ömer Bilgin söz aldı. Bilgin, 3-4 ay önce Tansu Çiller ile birlikte 2007 yılında kurulan DYP'nin genel başkanı Çetin Özaçıkgöz'ün yanına gittiklerini, Özaçıkgöz'ün Tansu Çiller'e, "Sayın Başbakanım. Partiyi bugüne kadar getirdik. Buyrun. Parti bundan sonra sizin emrinizde, sizin başkanlığında demiştir" ifadelerini kullandı. Bilgin ayrıca katılımcılara, "Doğru Yol Partisi iktidara gidiyor, Doğru Yol Partisi bir cumhurbaşkanı çıkarıyor ve Doğru Yol Partisi sizleri de milletvekili olarak meclise götürüyor sevgili arkadaşlar" dedi. Heyecanlanan katılımcılar, Bilgin'i teşekkür yağmuruna tuttular.

Öte yandan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kayıtlarına göre 28 Mayıs 2007 kurulan ve genel başkanlığını Çetin Özaçıkgöz'ün yaptığı Doğru Yol Partisi'nin 2 bin 241 üyesi olduğu görüldü. Teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayamayan Doğru Yol Partisi, henüz seçim vizesi alan partiler arasına katılamadı.

Editör: Yadigar Hanım