Bayram tatili fırsatını değerlendirmek isteyen tatilcilerin bir kısmı deniz, kum ve güneş üçlüsü için tatil beldelerini tercih etti, bir kısmı memleketlerine özlem gidermeye gitti, bir kısmı da turistik geziler yapmayı tercih etti. Midyat bu sene sezonunun en kalabalık dönemini yaşadı. Hem 9 günlük kurban bayramı tatilini kutlamaya gidenler hem de tarihi yerleri gezip oradaki ruhu hissetmek isteyenler ile doldu taştı güzel şehir.

Midyat, Mardin’in bir ilçesi. Mardin ili, Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Dicle bölümünde yer alıyor. Suriye ile sınır komşusu. Farklı din, dil ve ırktan pek çok insanın yaşadığı bir şehir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Midyat, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Dizilerde de kullanılan Midyat Konukevi’nin rehberi Şehmus Acar, "Konağı bugün yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. Midyat’a bugün 10 bin turist geldiğini biliyoruz” dedi.

‘Dinler ve Diller Diyarı’ olarak da anılan, ezan ve çan sesinin birbirine karıştığı, tarihi yapılarıyla açık hava müzesini andıran ilçeyi bayram tatilinde günlük yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti.

İlçe esnafı yaşanan hareketlilikten dolayı oldukça memnun. Şırnak'tan ilçeyi gezmeye gelen Zilan Tezer şunları söyledi: "Çok güzel, çok beğendik. Herkes burayı görmeli. Kesinlikle en sevdiklerinizle gelin. Gezdim, tarihi yerlerini çok beğendim. Konağı çok güzel. Birçok dizi, film burada çekiliyor. Çok hoşuma gitti."

Antalya'dan gelen Fatma Kılıç ise şu şekilde ifade etti duygularını, "Midyat’ı çok beğendim. Ailemle birlikte tatile geldik, dolaşıyoruz, bir görelim gezelim dedik. En güzeli bence Midyat. Yani ruh açısından Midyat'ta gerçekten ruh hissediliyor. Mardin’e geldim diyebiliyorsun.”

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı