Fransa'daki itfaiyeciler orman yangınlarını başlar başlamaz tespit etmek için yere bağlı ve yangını group bildiren “robotik” balon kullanıyor.

Fransa'nın Marsilya kentindeki itfaiyeciler orman yangınlarını başlar başlamaz tespit etmek için yere bağlı ve yangını group bildiren “robotik” balon kullanıyor.
Helyum dolu balon, yangınları başladıktan birkaç dakika içinde otomatik olarak algılayabiliyor ve en yakında bulunan itfaiyecileri uyaran bir kamera ile donatılmış bulunuyor. Yerden 600 metre yüksekte süzülen balonlar 10 km'ye kadar orman yangınlarını görebiliyor.

YANGINI GÖRÜYOR VE HEMEN YERİNİ BİLDİRİYOR

Marsilya deniz itfaiye teşkilatından Teğmen-Komutan Christophe, “Balon orman yangının GPS koordinatlarını bize iletiyor. Son derece kesin belirliyor. Bu nedenle ekiplerimiz bir müdahaleye çıktıklarında faydalı oluyor” dedi.

7/24 ATEŞ NÖBETINDE

Yerde bulunan itribat sistemine bağlı olan balonun, bir seferde on güne kadar havada günde 24 saat çalışır durumda kalmasını sağlayan havadan hafif bir element olan helyum ile dolduruluyor.
Baptiste Regas Havacılık Hizmetleri ve Mühendisliği Bölümü Direktörü Baptiste Regas, "Bu bir keşif balonu değildir. Zeplin pilotlu ve motorlu bir balondur,

YERE BAĞLI 80 KM RÜZGARA DİRENÇLİ

Kudüs’te otobüse saldırı! Kudüs’te otobüse saldırı!

Ancak yangınları gözleyen bu yere bağlı bir balondur. Yere bir kablo ile bağlıdır ve insansızdır" dedi. Balon, yerden yüksekliği göz önüne alındığında, görüşünü engelleyen herhangi bir engel olmadan çevredeki manzarayı izleyebiliyor. Balonun diğer avantajının ise ise rüzgara karşı direnci olduğunu belirten Baptiste Regas,“Bugün kullanılan model saatte 80 kilometreden fazla rüzgara dayanabiliyor” dedi.

Kaynak: EuroNews