Pek çok araç sahibinin günü gününe takip ettiği, randevu sistemi ile çalışan otomobil muayenelerinde değişiklik yapıldı. Sakın bunu okumadan otomobil muayenesine gitmeyin! Türkiye'de trafiğe kayıtlı olarak 14 milyonun üzerinde araç bulunuyor. Bu araçlar belirli periyotlarda araç muayenesine götürülmek zorunda.

Araç muayenelerinde yeni düzen şu şekilde;

-Araç muayenesinde artık yaz lastiği v ekış lastiği kontrolleri yapılacak. Buna göre periyodik muayene için lastik diş derinliği en az 1,6 mm olmak zorunda iken Yola Elverişlilik Muayenesi'nde alt sınır 2 mm olduğu belirtildi. Araç muayenesinde lastik diş derinlikleri dijital kumpaslarla ölçülüyor.

-Kurum tarafından yapılan duyuruda araştırmalara göre tehlike sınırı kabul edilen 3 mm diş derinliğinin altına inen lastiklerde su deşarjı kapasitesi %70 düşerken fren mesafesi %30 arttığı ifade edilerek direksiyon hakimiyeti ise yeni bir lastiğe göre 6-7 kat azaldığı ve aksi bir durum tespit edildiğinde, aracınızın muayenesi kusurlu olarak sonuçlanacak.

-Araç muayenesinde lastik yüzeylerinde oluşabilecek hasarlar ya da lastiğe batan yabancı maddeler gözle ve elle mutlaka kontrol edilir ve böylece lastiklerde oluşan ve fark edilemeyen (özellikte lastiklerin aracın iç kısmına bakan yüzeylerinde oluşan ve araç kullanıcısı tarafından görülemeyen) hasarlar muayene sırasında tespit edilir. Aksi bir durum tespit edildiğinde, aracınızın muayenesi kusurlu olarak sonuçlanır.

-Araçta aynı aks üzerinde aynı ebatta lastik bulunması gerekir. Muayene esnasında aksi bir durum tespit edildiğinde “Aynı Aks Üzerinde Farklı Ebatta Lastik Kullanılmış” kusuru belirtilir. Lastik üreticileri, aynı ebatta fakat farklı desende (farklı firmaların imal ettiği) lastiklerin aynı aks üzerinde kullanılmasının dahi lastik kullanım verimliliğini olumsuz etkilediğini belirtmektedirler.

-Dönüş Yönü (Rotation) asimetrik lastiklerde kullanılır. Bu lastikler araca gösterilen yönde takılması gereken desene sahip lastiklerdir. Genellikle ok şeklindeki işaretle lastiklerin dönmesi gereken yön gösterilir. Araca takılma yönü inside (iç) ve outside (dış) şeklinde de gösterilmiş lastikler bulunmaktadır. Outside işaretlemesi aracın dış kısmında, inside işaretlemesi ise aracın iç kısmında yer almalıdır. Aksi bir durum tespit edildiğinde, aracınızın muayenesi kusurlu olarak sonuçlanır.

(Kaynak: kamusonhaber)

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı