Cumhuriyet ve laikliği hedef alan çıkışlarıyla sık sık gündeme gelen, polis korumasıyla gezen ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadrosuna alınan İmam Halil Konakçı'nın bir vaazında "Hatay Fransa'da kalsaydı" sözleriyle Hatay'ı Arap yurdu ilan etmesine tehkiler büyüyor. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Konakçı'nın "İstiklal Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini" söyledi.

Konakçı, tepki çeken o vaazında "Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar" ifadelerini kullanmış, konuşmaya ilişkin video sosyaal medyada yayılırken, zçok sayıda tepki almıştı.

"HAK ETTİĞİ İSTİKLAL MAHKEMESİ’NDE YARGILANMAK"

Konakçı’nın videosunu sosyal medya hesabından paylaşan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da o açıklamayı sert bir dille eleştirdi. 

Özdağ, paylaşımında, şu ifadelere yer verdi: 

“Referandum ile Türklüğü kanıtlanmış Hatay’ın çoğunluğu Arap diyerek BAAS rejiminin bile geri çektiği iddialara destek oluyor, Hatay Fransızlarda kalsaydı da ezan Arapça okunsaydı diyor. 

Sen bir de Cezayirlilere anlat bunu. Ve bu Türk devleti ve Milletine düşman, Hz. Muhammed, Hz. Meryem ile evlenecek diyen adamı (lafın geliişi) 5 polis memuru koruyor. Oysa hak ettiği İstiklal Mahkemesinde yargılanmak.”

"EZANA YAPILAN ZULMÜ ANLATTIĞIM SÖZLERİ..."

Konakçı, Özdağ'ın paylaşımına Twitter'dan yanıt verdi. Konakçı, "Bana bak ülkücülükten atılmış japon @umitozdag bu ülkede milliyetçilik yapacak en son kişi bile değilsin.

Ezana yapılan zulmü anlattığım sözleri kırpıp beni hedef göstermen ancak etrafındaki üç buçuk kişiyi etkiler. Benim Vatan ve ecdat sevgimi ölçmeye senin çapın yetmez" dedi.

Editör: Yadigar Hanım