Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, aralarında gerginlik olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisi ve açıklamaları nedeniyle dijital tecrit uygulanan Sedat Peker'e suikast düzenlemek için iki ayrı eylem grubu kurduğunu öne sürdü.

Özdağ, iddiasını TBMM'de düzenlediği basın toplantısında dile getirdi. 12 Eylül 2022 günü İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir bürokrat ile görüştüğünü anlatan Özdağ, daha sonra bir vatandaş tarafından kendisine suikast bilgisi geldiğini, gelen ihbarları MİT'e bildirdiklerini, ancak konunun şüphelisi olan Süleyman Soylu'ya aktarıldığını anlattı.

Özdağ, suikast iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

"Siyasetin devletimiz açısından ne kadar vahim bir süreci yaşadığımızın göstergelerinden bir tanesi. Bir süre önce 12.092022 tarihinde üst düzey bir bürokrat benim teması kurarak Süleyman Soylu’nun bana ve Sedat Peker’e yönelik suikast girişiminde bulunmak amacıyla 2 eylem grubu oluşturduğu bilgisini verdi. Ne kadar üst düzey bir bürokrat olursa olsun bu tür bilgilere şüphe ile bakarım. Gerekçelerini sordum. Bazı gerekçeler paylaştı benimle. Herhangi bir girişimde bulunmadım. Sadece kayda aldım, değerlendirdim. Ancak 16.09.2022 tarihinde bir başka zat Manisa’dan Ankara’ya düğüne gelen bir emniyet müdürünün, Ankara Gölbaşı’nda yapılan nikah ve düğün sırasında Mustafa Türk adı bir grup emniyet müdürünün kendi aralarında sohbet ederken Ümit Özdağ’a yönelik suikasttan bahsettiklerini duyduğunu ifade ederek beni telefonla aradı.

Ben de bunun üzerine Zafer Partisi Genel Sekreteri ve Erzurum eski milletvekili Cezmi Polat’a durumu bildirilerek MİT Başkanı Hakan Fidan’a resmi bir evrakla durumu bilgi için yollamasını istedim. Bu mektup resmi evrak olarak 21.09.2022’de MİT’e resmi evrak olarak imza karşılığı verildi. Konu bizim açımızdan bu şekilde kapandı.

Devlete bilgi verdik. Doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Soruşturulması artık devletin istihbarat birimlerinin yetkisindeydi. Bunu da kamuoyuyla paylaşmayı hiç düşünmedik. Ta ki Ankara emniyet müdürlüğünden sayın Cezmi Polat’a bir telefon gelene ve kendisi ifadeye davet edilene kadar.

Çünkü devletteki bütün protokoller çiğnenerek yazışma kuralları çiğnenerek bu mektup Hakan Fidan tarafından Süleyman Soylu’ya yollanmış. Bu inanılır gibi bir şey değil. Devletin ayağa düşmesi demek.

Devlette protokoller vardır. Bunu ortaya dökemezsiniz. Eğer Süleyman Soylu ile aranızda bir ihtilaf varsa bir siyasi hesaplaşma yapıyorsanız yapın. Bu bir devlet meselesidir. Ahbap çavuş ilişkisi ile bizim size bildirdiğimiz ve soruşturmasını yapmanız gereken şeyi şüpheli durumda olan bakana bildiremezsiniz.

Ahbap çavuş ilişkisi ile konuyu şüpheli durumda olan Bakan Soylu'ya bildiriyor. Mustafa Türk hakkında da suç duyurusunda bulunulmuş. Devletin çivisi çıkmış.

Şimdi bir başka bilgi daha yollayacaktım Hakan Fidan’a “doğru mu?” diye ama artık yolladıklarımın Soylu’ya doğrudan gittiğini örendiğim için kamuoyunda soruyorum.

Bu mektubun tarihi 21.09.2022.

24.10.2022’de Ankara’da terör örgütü El-Nusra Heyet Tahrir Şam Cephesi’ne yönelik bir soruşturmada 11 kişiden 9 tanesi yakalanıyor.

Gelen not şu: Bana yine Ankara merkezli El Nusra’ya yönelik operasyon yapıldı. 11 gözaltı oldu. Elebaşı, ismini paylaşmıyorum, size daha önce yazmıştım, malum şahıs Ankara’da bunlara ev ayarlamıştı. Sizin için özel getirilen 2 militan vardı. Bizzat size yönelik eylem için İstanbul’da bunlara yardım eden Suriye El Bap’ta 6 ay emniyet müdürlüğü yapmış olan … Suriyeli, Beylikdüzü’nde bir ev aldı. Lokanta açtı. İstanbul’da sizin faaliyetlerinizi bu şahıs aracılığıyla takip ettirdiler.

Önce eylem için karar alındı sonra vazgeçtiler. Bunlar da 24 Ekim’de terörist diye toplandı. İstanbul’da … dahil 3 kişi alınmadı. Asıl 2 elemana yol verildi. 9 kişi yakalandı. Basına fazla bilgi verilmedi. Kaç kişi tutuklandı bilgi yok.

Şimdi, bu konunu cevabını Türk kamuoyu önünde Emniyet Genel Müdürlüğünden ve MİT’ten bekliyorum.

Bu bilgi doğru mu?

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a yönelik böyle bir suikast girişimi oldu mu?

MİT’e bununla ilgili duyum bildirince bu operasyon durduruldu mu?

Bu konuda en kısa zamanda bir bilgi paylaşımının yapılmasını istiyoruz.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı MİT’in bu belgeyi kendileri ile paylaşması üzerine benimle ilgili olarak, sayın Cemi Polat’la ilgili olarak, burada ismi geçen Mustafa Türk ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığına yönelik hakaretten, iftiradan suç duyurusunda bulunmuş.

Bizim İçişleri Bakanlığı ile ilgili bir iftiramız söz konusu değil. Muhatabımız bakanlık da değil.

Ceylanpınar’da iki polis kardeşimiz evlerinde şehit edilerek öldürülmüşlerdi. Bu konu ile ilgili tutuklamalar yapıldı, yargılamalar yapıldı. Tutuklananlar ve yargılananlar beraat ettiler. Daha sonra istinafa gittiler. Orada da beraatları onaylandı. Şu anda Yargıtay aşamasında olması gerekiyor.

Bu polisleri kim şehit etti?

Dava dosyası üzerinde neden gizlilik var hala. Bu soruyu soruyoruz.

Bir süre önce narkotik şubenin yapmış olduğu bir operasyonda Şırnak’ta arabasında bombalar bulunan polis memuru tek başına mı hareket ediyordu.

Yoksa yanında başkaları var mıydı?

Neden aracında bombalar taşıyordu?

Bu konudaki soruşturma hangi aşamada?

Zafer Partisi olarak önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği’ndeki değişik siyasi partiler ile temaslarımız başlayacak. Bu temaslarda muhataplarımıza zafer partisinin 13 milyon sığınmacı ve kaçağı ülkelerine nasıl ve neden geri yollayacağı konusundaki görüşlerimi aktaracağız.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YALANLADI

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Ümit Özdağ’ın açıklamalarına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Malum şahıs uzun zamandır sürdürdüğü iftira ve yalanı, bugünün gündeminden istifade ederek, kendini gösterme gayretiyle Gazi Meclisin mehabetine yakışmayacak şekilde dile getirmiştir.” ifadelerine yer verdi. Çataklı, şunları kaydetti:

“Kendisine suikast düzenleneceğine yönelik istihbari bir bilgi söz konusu değildir. İlgilinin iddiasını Milli İstihbarat Başkanlığına (MİT) iletmesi üzerine, MİT Başkanlığı da iddiayı Bakanlığımıza göndermiştir. Bakanlığımızca da Cumhuriyet Başsavcılığına hem iddianın gereğinin araştırılması hem de ilgilinin attığı iftiranın gereğinin yapılması için başvurulmuştur. Mert bir iddia sahibinden beklenen davranış, kaynak gösterdiği kişilerle birlikte savcılığa gitmesidir.”

Editör: Yadigar Hanım