Bahçeli "Mansur Yavaş adaylıktan çekilmeli"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'la ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, "Mansur Yavaş'ın adaylıktan çekilmesi gerekir" dedi.

banner311
Bahçeli "Mansur Yavaş adaylıktan çekilmeli"

Bahçeli, dünkü Kırıkkale mitinginin ardından verdiği molada, kendisini izleyen bir grup gazetecinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bahçeli, şunları söyledi:

"Bu konuyu iki sebepten dolayı çok iyi düşünmek lazım. Bir: Tartışmaya muhatap olan kişi, Türkiye’nin çok kritik bir sürecinde, başkentin, ‘Zillet İttifakı’nın adayı olarak takdim edilen bir kişi. Diğeri ise olayın hukuki boyutu. Hukuki yönden bir ceza almış. Bu da Yargıtay tarafından onanmış. Bunun ikisi yan yana geldiğinde Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olan bir şahsın, buna benzer yaklaşımlarla tartışılmaya açılması, dikkat çekici bir durumdur. Artık kalan 19 gün içerisinde sürekli tartışmaya zemin teşkil edecektir. Madem ki bir iddianame hazırlanmış ve bu mahkemece kabul edilmiş, öyleyse soruşturmanın sonucuna kadar konunun hukuki yönü üzerinde çok yönlü bir tartışmaya girmek doğru olmaz. Hukuku yönlendirmek de doğru olmaz. Ama bu gelişmelerin siyasi boyutu 19 gün tartışılacak. Böyle bir durum karşısında olacak?

Bana göre hem CHP’ye olan saygısından, hem Kılıçdaroğlu tarafından ‘dayatılarak’ yapılmış olması dikkate alındığında, o zaman kişinin, “Ben soruşturma sonucu alınıncaya kadar, siyasi olarak CHP’nin temsilinde hem şahsıma, hem partime bir zarar vermemek, hem de mahalli idareler seçimlerini gölgeye düşürmemek için adaylıktan çekiliyorum” demesi en ahlaki yoldur. Ve “soruşturmanın sonucu alınıncaya kadar” bu kararı aldığını söyleyecek. Sonucu aldıktan, adaylıktan çekildikten sonra tekrar bunun aday olması vesaire gibi şart da yok. Yani büyükşehir belediye başkan adaylığını noktalaması gerekir. Hem kendinin gelecekteki siyasetinin devamı açısından, hem CHP açısından, hem de hukuki yönden soruşturmanın sonucunu alınıncaya kadar böyle olmasında yarar var. Kendisinin seçimi kazanma şansının çok yüksek olduğu bir dönemde “Kumpas kuruluyor” gibi geçmişten bugüne kadar her boyutuyla tartışılan bir kavramı kendi şahsında gündeme taşıması da doğru değil.

Diyelim ki soruşturmadan beklenilen şeyler olmadı. Kendisi çok haklı çıktı, bir iftirayla, kumpasla, komployla karşı karşıya kaldığı netleşti. Böyle bir durumda, siyasi bir kişi olması sebebiyle, mahkemenin bu kanaati millet vicdanında da kendisini rahatlatır. Ama tersi olursa o başka bir olay olur. Artık Türkiye’de tüm mahalli idareler seçimlerinde gündem bu olacak. Bu, CHP’yi tüketme sürecine girer. Kemal Kılıçdaroğlu Bey’in, bunun adaylığı üzerindeki ısrarı, sebep-sonuç ilişkisi yönünden incelenmek ister. Bunlar da çok farklı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Yani, CHP Genel Başkanı’ndan herhangi bir şey gelmeden, bu kadar ‘samimi, dürüst, ilkeli’ ölçülerde siyaset yapan, büyükşehre kritik süreçlerde talip olan bir kişi partisini rahatlatmalı; seçimi rahatlatmalı; toplumsal gerginliği azaltmalı ve bunun için de adaylıktan çekildiğini ifade etmeli. Yani diyorum ki yavaş yavaş ayrıl. Kimseyi sıkıntıya sokma."

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 12:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
TAŞ MEDRESELİ
TAŞ MEDRESELİ - 1 yıl Önce

SAYIN BAHÇELİ SANA NE OLUYOR SEN BİRİLERİNİN AVUKATIMISIN . ADAYIN YOK NE HALT ETMEYE KONUŞUYORSUN. BUNU ÖZHASEKİ SÖYLESE ANLARIZ KORKU SARDI AKŞAMLARI BİLE UYUYAMIYOR ARTIK. AMA SANA NE OLUYOR .

fatih23
fatih23 - 1 yıl Önce

pkk ya gerilla diyenleri seçmek içinmi çekilsin?

CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 1 yıl Önce

ATATÜRKCUMHURİYETİNİN BU DURUMA GELMESİNDEN SEN SORUMLUSUN.1980 ÖNCESİNİ ÖĞLE ARIYORUM Kİ.BAŞBUĞUMUZUN ÜLKÜÇÜSÜ CELAL KARAAŞ.T

Turgay
Turgay - 1 yıl Önce

Oldu başka bir emriniz var mı?

inadına  chp
inadına chp - 1 yıl Önce

ağzi olan konuşuyor helal olsun Mansur yavaş ☺☺ ankara senin

TÜRKÜZ
TÜRKÜZ - 1 yıl Önce

SANANE BAY MAYDANOZ BAHCESi?

Tarafsız
Tarafsız - 1 yıl Önce

Başka derdin

ocak
ocak - 1 yıl Önce

anlayamıyorummm dün başka bugün başaka