Gültekin Uysal “AKP’yi kurtaracak hiçbir demokratik formül yoktur”

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, gündemdeki yüzde 40+1 tartışmaları hakkında değerlendirmede bulundu.

banner311
Gültekin Uysal “AKP’yi kurtaracak hiçbir demokratik formül yoktur”

Hükümet kanadından Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında başlatılan yüzde 40+1 tartışmaları üzerine sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, “Hiçbir kabul görmüş demokratik modelle uyuşmayan bu rejimi, anlaşılan kendileri de kısa sürede sorgulamaya başlamış” sözleriyle değerlendirdi.

Uysal yaptığı açıklamada “Önce Siyaset Değişecek” vurgusunu yaparak “AKP’yi kurtaracak hiçbir demokratik formül yoktur” dedi.

“AKP kaybetme korkusuyla her şeyin merkezine kendini koyuyor”

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, şu görüşleri dile getirdi:

“1 Ekim TBMM’nin Yeni Yasama Yılı’nın açılışıyla birlikte siyasetin gündemi umarım milletimizin gündemi ile örtüşür. Birkaç gündür ortaya atılan ‘40+1’ teklifine bakılırsa AKP bir kez daha, fakat artan kaybetme korkusuyla her şeyin merkezine kendini koyuyor.

Türkiye’nin ihtiyacına göre değil de “1 kişi” nin ihtiyacına göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altındaki “ne deve ne kuş” misali, hiçbir kabul görmüş demokratik modelle uyuşmayan bu rejimi, anlaşılan kendileri de kısa sürede sorgulamaya başlamış.

“Sınırsız Yetki-Sıfır Denetim” diye de tabir edebileceğimiz bu model; keyfiliği daha da derinleştirmiş, ülkenin kaynaklarının önceliklerden yoksun bir şekilde kullanılmasına daha da fazla kapı aralamıştır.

“Acil Demokrasi, Acil Adalet”

Adeta “Allah’ın bu asırda bu milleti yönetmekle görevlendirdiği biri var; Ona tabi olalım, o da ne biliyorsa yapsın” demeye getirilerek propagandası yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin milletimizin önceliklerini karışlama imkan ve ihtimali yoktur.

Yapılması gereken milletimizin “Acil Demokrasi, Acil Adalet” talebine uygun kuvvetler ayrılığının keskin çizgilerle teminat altına alındığı, “1 kişi” den ziyade, ülkeyi ve milleti merkeze alan bir anlayışla işleyen bir demokrasinin kurulmasıdır.

“Önce Siyaset Değişecek”

Değişimi AKP başta olmak üzere tüm siyasi partiler başka alanlardan başlatmaktan bahsediyorlar. Demokratlar olarak yanlışta yarışan, “Bunlar gitsin, aynı anlayışla biz yürütelim” diyen hakim siyasi anlayış ve aktörlerin aksine, “Önce Siyaset Değişecek” diye haykırıyoruz.

Tarihe kayıt düşmek isterim ki; çürümüş, yozlaşmış, iddialarıyla sınanmış ve kaybetmiş AKP’yi kurtaracak hiçbir demokratik formül yoktur.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.