HDP 3 Büyükşehirde aday çıkarmıyor! CHP ve İYİ Parti'ye mi destek verecek?

HDP Sözcüsü Oluç, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Adana ve İzmir'den adayı çıkarmayacaklarını açıkladı.

banner311
HDP 3 Büyükşehirde aday çıkarmıyor!  CHP ve İYİ Parti'ye mi destek verecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hafta sonu Genel Merkez binasında üst üste gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında, yerel seçimlerde batı illerine dair izleyecekleri stratejiyi belirledi.

Toplantılarda alınan kararlar gereği İstanbul, Adana ve İzmir'den  olmak üzere toplamda üç büyükşehirde aday gösterilmeyecek.

HDP, aday göstermediği büyükşehirlerin birçok ilçesinde kendi adayını çıkaracak. Mersin’in Akdeniz ilçesi ve İstanbul’un Şişli ilçesi gibi yerlerde aday gösterilecek.

Toplantılarda alınan kararlardan bir diğeri ise, İç Anadolu Bölgesi’nde partinin en güçlü olduğu yerler arasında olan Konya ve ilçelerinde aday çıkarılması. Alınan kararlara göre, HDP Konya Büyükşehir ile Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde kesin aday çıkartacak. Konya’nın diğer ilçeleri içinse tartışmaların sürdüğü belirtildi. 

DP Sözcüsü Saruhan Oluç yaptığı açıklamada "Belediye ve il meclislerine HDP logosu ve adaylarıyla gireceklerini anlatan Oluç, 3 büyükşehirde belediye başkanlığı için aday çıkarmama kararı aldıklarını söyledi. Oluç, bu illeri İstanbul, Adana ve İzmir olarak sıraladı, “Bu 3 şehirde HDP kendi logosu ile belediye başkan adayı göstermeyecek. Demokrasi güçlerinin işaret ettiği adaylara oy verilmesi için çalışmaları sürdüreceğiz. Diğer illeri çalışmalar tamamlanınca açıklayacağız” dedi.

HDP'nin  İstanbul, Adana ve İzmir'den aday göstermemesi CHP'yi destekleyeceği anlamına geliyor. Bu da dolayısı ile İYİ Parti'ye destek vereceği sonucunu doğuruyor. 

Bu konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 14:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
osman
osman - 2 yıl Önce

Fitne yayıncılığından ne zaman vaz geçeceksiniz. Bir defa da nefsinizi bir yana koyup bu ülkeyi düşünün. Memleket gitmiş siz kendi süfli hesaplarınızı görmeye çalışıyorsunuz. Allah ıslah etsin

ali
ali - 2 yıl Önce

Tabii ki destekleyecek chp nin tarihini güzel okuyun..

kartal
kartal - 2 yıl Önce

hdp lilerin en yakın olduğu parti akp dir.