HSYK üyeliğinden istifa eden MHP’li yargıç sessizliğini bozdu! “Hiçbir gün onunla ters düşmedim”

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Daire Üyesi Hamit Kocabey ilk defa açıklamalarda bulundu.

HSYK üyeliğinden istifa eden MHP’li yargıç sessizliğini bozdu! “Hiçbir gün onunla ters düşmedim”

Hamit Kocabey, Odatv’den Caner Taşpınar’a açıklamalarda bulundu.

İddialara yanıt veren Kocabey yaptığı açıklamada, “Ben hiç konuşmadım o dönemde de, bir tek kelime etmedim, herkes bizim adımıza konuştu” dedi.

“2000 yılında beri Sayın Bahçeli’nin yanındayım, hiçbir gün onunla ters düşmedim” diyen Kocabey şunları söyledi:

“Ve onların ‘ters düştü’ dediği zamanda bile, en az haftada bir defa kendisiyle görüştüm, hayır duasını aldık, talimatlarını aldık. Kesinlikle hiçbir dönemde ters düşmedim, her dönemde yanında olduk, o da bizi hep destekledi, sağ olsun.”

“MAHKEME KARARIYLA HEPSİNİN YALAN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

Hamit Kocabey ile ilgili bir başka iddia ise Ankara’da görülen bazı davaları etkilediği yönündeydi. Bu iddialara da yanıt veren “O dedikleri davaların hepsinde, bazıları hakaretten ceza aldı, mahkeme kararıyla hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı. O kadar söyleyeyim, fazla da konuşmaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Hamit Kocabey, 14 Ekim 2021'de HSK üyeliğinden istifa etmişti. Kocabey, istifasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile olan fotoğrafını paylaşmış ve istifa kararını Bahçeli ile yaptığı istişare sonunda aldığı mesajını vermişti.

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, istifdan bir gün sonra kaleme aldığı yazısında, “Hamit Kocabey'in istifası neden önemli?” sorusuna yanıt aramıştı.

Aytunç Erkin şunları yazmıştı:

“Ankara'da istifayı yakından takip eden yargı kaynakları, Hamit Kocabey'in 13 Ekim ve 14 Ekim'de MHP lideri Bahçeli'yle genel merkezde görüştüğü bilgisini verdi.

İddialara göre, 14 Ekim sabahı ikinci görüşmeden sonra Kocabey'in suratı asıktı. Genel merkez çıkışında telefonu çalan Kocabey'i MHP'nin Bahçeli'den sonra en önemli isminin aradığı ve ‘istifa etmen uygundur' dediği öne sürüldü. Kocabey de bu ‘etkili' telefonun ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün makamına doğru yola çıktı. Makamda görüşüldü ve istifa dilekçesi verildi! Görüşmeden çıktığı anda da sosyal medyada Kocabey'in istifa ettiği ‘sızdırıldı'!

Peki bu iddialar neydi?

Yargıda üç iddia var…

Birinci iddia… Ankara'da önemli olarak görülen bir dosyada şüpheli olan iş adamının tutuklanmasını engelledi. Tutuklama kararı vermek isteyen hakimin de görevden alınmasına yol açan süreçte rol oynadı. (Barış Pehlivan'ın, 13 Temmuz 2021'de Cumhuriyet'te yayımlanan köşesini okuyun.)

İkinci iddia…

Boşanma davalarıyla ünlü bir kadın avukat, Ankara'da baktığı dosyaya Hamit Kocabey tarafından müdahale edildiği yönünde devletin etkili makamlarına şikayette bulundu.

Üçüncü iddia…

Bir iş adamının mal varlığının üzerindeki tedbirin kalkması yönünde telkinde bulundu.

Bunlar iddia… Ancak bildiğimiz yargıda farklı farklı grupların rekabet içinde olduğu ve dosya savaşının yaşandığı!”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 17:01
YORUM EKLE