İsmail Koncuk Numan Kurtulmuş'u kendi videosu ile vurdu

Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk sosyal medya hesabından Numan Kurtulmuş'un AKP'ye geçmeden önce açıkladığı "Kanal İstanbul" görüşlerinin olduğu videoyu paylaştı.

İsmail Koncuk Numan Kurtulmuş'u kendi videosu ile vurdu

Koncuk  "Sn Numan Kurtulmuş çocuğa anlatır gibi anlatmış! Şiir gibi. Daha ne desin?" ifadelerini kullandı.

 Numan Kurtulmuş ‘Kanal İstanbul’ için ne demişti?

‘Kanal İstanbul’ projesiyle ilgili tartışmalar sürerken, sosyal medya AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un konuya ilişkin yıllar önce yaptığı yorumları konuşuyor.

2011 yılında AKP iktidarının “çılgın proje” olarak tanıttığı Kanal İstanbul hakkında, o dönem HAS Partisi Genel Başkanı olan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un yaptığı yorumlar sosyal medyada yeniden dolaşıma sokuldu.

Kurtulmuş, Erkan Tan’ın sunduğu ve TV8’de yayınlanan programa katılarak, Kanal İstanbul’un yapılmasıyla milyonlarca ağacın kesileceğini vurgulamıştı.

‘HER AĞACA BİR HAS PARTİLİYİ BAĞLARIZ’ DEMİŞTİ

Programda konuya ilişkin düşüncelerini aktaran Kurtulmuş, “Şimdi ne oldu da o zaman 3-5 tane ağacı kestirmeyecek olan Başbakan, bugün sırf kanalın geçtiği yerden en az 1 milyon ağacın kesilmesini sağlayacak, ayrıca onun etrafında oluşacak şehirleşmeler dolayısıyla milyonlarca ağaç daha kesilecek. İşte biz buna dikkati çekmek, buradaki çelişkiyi, buradaki tezatı ortaya koymak bakımından diyoruz ki; hadi bakalım kolaysa gelsinler kessinler. Her ağaca bir tane HAS Partiliyi bağlarız ve orada o tabiat yıkımının yapılmasına mani oluruz” diye konuşmuştu.

‘FAY HATLARINI TETİKLEYECEK’

“Deprem etüdü nerede?” diye soran Kurtulmuş’un, “Tam deprem fay hattı orada. İlave olarak İstanbul’un fay hatlarını tetikleyecek. Böyle bir operasyon yapıyorsunuz ama bunun sonuçlarının ne olduğunu bilmiyorsunuz” demişti.

‘SOPAYLA KOVALARLAR’

“İstanbul’un coğrafyasını değiştirmek hakkına hiç kimse sahip değildir” diyen Kurtulmuş, “İstanbul’un en önemli şeyi boğazıysa, Paris’in en önemli yapıtı da Eyfel kulesidir. Bir Fransız kalkıp dese ki, ‘bu Eyfel kulesi turistlere yetmiyor, ikinci bir Eyfel kulesi yapacağım’ adamı sopayla kovalarlar” şeklinde eleştirilerde bulunmuştu.

‘MONTRÖ ANLAŞMASINA AYKIRI’

Projenin Montrö anlaşmasına aykırı olduğunu da vurgulayan Kurtulmuş, şunları söylemişti:

“Neresinden bakarsanız bakın tutarsız bir hayaldir.

Sayın Başbakan ‘hayal’ diyor. Fantazinin hayalin sonu yok. Buradan çıkacak olan milyarlarca metreküp bir toprak var. Bu toprağı da ziyan etmeyelim. Dolmabahçe Sarayı’nın karşısına suni bir ada yapalım, oraya da Başkanlık sarayını koyalım, Sayın Başbakanı da oraya oturtturalım.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 00:51
YORUM EKLE