İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ı istifaya davet etti

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında hafta sonu gerçekleştirilen İYİ Parti'nin 2. Olağan Kongresi'nde yaşanan 'listeye yazılmayacaklar' krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

banner311

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında Prof. Dr. Barış Doster, gazeteciler İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Barış Yarkadış hafta sonu gerçekleştirilen İYİ Parti'nin 2. Olağan Kongresi'nde yaşanan gelişmeleri masaya yatırıldı.

Barış Yarkadaş'ın "Pazar günü yapılan kurultayda sizin delegeleri bir liste dağıttınız, ve bu listede ismi geçen 8-9 kişinin tercih edilmemesi gerektiği yönünde bir talimat, telkinde bulunduğunuz söyleniyor. Bu iddialar hakkında ne diyorsunuz? Böyle bir liste hazırladınız mı? Bu listeyi delegelere dağıttınız mı ya da dağıttırdınız mı? Delegelerin üzerinde teşkilattaki gücünüzü kullanarak bir telkinde bulunduz mu?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu pazar günü takip eden gazeteciler de görmüştür. Çok renkli bir kongre oldu. Ben kalabalığın içerisinden geçerken elinde kendilerini tanıtan kitapçık, broşür olmak üzere.... Muazzam bir demokrasi şölenin arasından geçerek salona girdik. Bu kadar taliplinin fazla olduğu kongrede takdir edersiniz ki çok sayıda arkadaşım aday oldu. Aslında görünen oradaki en renkli olaylardan bir tanesi; Onlarca liste çıktı orada.

Böyle bir seçimde bu çok doğal bir şey bunda yadırganacak bir şey yok. Bu bir yarış, bu yarışısın içerisinde kendilerine rakip görenlerin, birbirine oy vermeme konusunda belirli isimlere oy vermemek için hazırlanıyor. Bunu doğal karşılamak lazım.

Şunu söyleyelim; Biz teşkilat birimi olarak kongreden önce böyle birşey de taraf olmayacağımızı söyledik.

Bunun yanında en çok konuşulan "Merkez sağdan tasfiye olunuluyor" söylemleri yerine tam tersine listede merkez sağdan olanların sayısının arttığı görülecektir. Soldan gelenler de var, sağdan gelenler de var... Daha önce MHP'de göre yapmış arkadaşlarımız da var. Hemen hemen her farklı düşünceden arkadaşlarımızın olduğu bir kongre oldu. Bunu böyle değerlendirmek oldukça yanlış.

KONCUK’TAN ANINDA CEVAP

İYİ Parti Millet Vekili İsmail Koncuk Halk Tv de Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ın sarf ettiği sözlere " Evet liste verilebilir bunlar her partide oluyor'' açıklaması sonrası canlı yayına bağlanarak açıklamada bulundu.

İYİ Parti Millet Vekili İsmail Koncuk sözlerine şu şekilde devam etti: ''Kongreden 1 gün önce bu yapılan haksızlık ve isim çizme olayı bizlere bildirildi. Lakin doğru olmayacağına kanaat getirdik. Kongre günü teşkilat başkanı sayın Koray Aydın tarafından il başkanlarına talimat vererek, parti içerisinde korkmadan konuşan şahsım, Aytun Çıray, Yavuz Temizer, Ümit Özdağ, Hayrettin Nuhoğlu ve bir kaç arkadaşımızın üstünün çizilmesi talimatı verilmiştir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Emek vermiş arkadaşlarımızın kadir kiymeti bilinmesi lazım. Bu yaşanan İYİ Partiye yakışmamıştır.

İYİ Parti cesur ve emek hareketidir. Burada yaşanan süreçte en büyük haksızlık ve emek hırsızlığı Sn. Genel Başkanımız Meral Akşener Hanım efendiye yapılmıştır. Genel başkanımızın istediği ve anahtar listede 11. Sıraya yazdığı arkadaşlar il başkanlarına verilen talimat ile genel merkez bu şekilde istiyor diyerek liste dışı bırakılmıştır.'' dedi.

KONCUK’TAN KORAY AYDIN GÖNDERMESİ

İYİ Parti Millet Vekili İsmail Koncuk Erhan Usta’nın grup başkana vekili olması konusundaki fikri sorulduğunda, Erhan Usta’nın MHP’de iken yaptığı açıklamaların önemli olmadığını, hatta Koray Aydın’ın bile İYİ Parti ve Meral Akşener’e FETÖ’cü yakıştırması yaptığını hatırlattı.

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KORAY AYDIN’I İSTİFAYA DAVET ETTİ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer Halk TV’deki programa telefon bağlanarak “Bu liste işinin bir bedeli olmalı ve bu bedel ödenmeli ve sayın genel başkanın eli rahatlatılmalı” dedi. Program sunucusu Gürkan Hacır daha net bir cevap istemesi üzerine Temizer “bu işin muhattabı Koray Aydın’dır ve istifada bir müessedir” dedi.

Halk Tv canlı yayınına katılan İYİ Parti'li Yavuz Temizer yapmış olduğu açıklamada;

''Pazar günü yapılan kongrede haksızlıklar yapılmış, talimatla İYİ Parti şekillendirilmeye çalışıldı. İhanet genel başkanımıza yapılmıştır. İsyanımız bunadır. İYİ Parti üzerinden kirli hesaplar yapanlara cevabımız sert olacaktır.
Birileri parti içerisinde hizipçilik ve komitecilik yapamaz. Bu sorumlular bedel ödemeli ve Sayın Genel başkanın eli rahatlanmalıdır.

Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın bu yaşananların sorumlusudur. Koray Aydın İstifa etmelidir.'' dedi..

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer Koray Aydın’ı sosyal medya üzerinden düelloya davet etti.

Temizer, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

''İstediğin tv kanalında kongrede neler yaptığını konuşalım. Yaptığın komitacılığı ve hizipçiliği ve partiye verdiğin zararı masaya yatıralım. Kararı da millet versin.''

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.