İYİ Parti’den Avrupa Parlamentosu’nun "Ülkücü Rapor”una tepki

Avrupa Parlamentosu (AP) ilk defa bir Türkiye raporunda Ülkücü hareketi "AB terör örgütleri listesine eklenmesi" fikrini gündeme taşıdı.

İYİ Parti’den Avrupa Parlamentosu’nun "Ülkücü Rapor”una  tepki

AP Türkiye raportörü İspanyol parlamenter Nacho Sanchez Amor tarafından hazırlanan Türkiye raporuna bu amaçla bir madde eklendi. "Irkçı ve aşırı sağcı" olarak tanımlanan Ülkücü hareketin "Sadece Türkiye değil aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde de kaygı verici şekilde ilerlediği" görüşü savunuldu.

İYİ PARTİ’DEN TEPKİ

İYİ Parti  Avrupa Parlamentosu (AP )’nun kararına tepki gösterdi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi

"Bilindiği üzere; Avrupa Parlamentosu son Türkiye raporunda 'Irkçı ve aşırı sağcı' olarak tanımladığı Türk Milliyetçileri’nin, AB terör örgütleri listesine eklenmesini gündeme getirdi.

Bu rapor ve teklif, medeni dünyanın kabul edemeyeceği derecede ilkel ve haksızdır.

Avrupa ülkelerinde dayanışma amacıyla örgütlenen Türk Milliyetçileri, yaşadıkları ülkelerin yasa ve geleneklerine saygılı davranır.

Sözgelimi Almanya’da, “Nasyonalizm” yani “Milliyetçilik”, Nazi tecrübesinden ötürü yasaklandığı için, o ülkede kendilerini “Patriot” yani “Vatansever” olarak tanımlarlar.

O ülkelerin sivil toplum kuruluşlarının toplantılarında rastlanmayan şekilde, her programlarında, yaşadıkları ülkenin bayrağını da mutlaka bulundururlar.

Böylesi bir saygı ve özen, Avrupa Parlamentosu’ndan da benzer bir saygı ve özeni hak eder.

Avrupa medeniyeti, fikir ve kanaat özgürlüğü konusundaki hassasiyetiyle övünür.

Bu rapor ve önerisi, medeni dünyanın vazgeçilmez kabul ettiği “Fikir ve kanaat özgürlüğü”ne ağır bir darbedir.

Avrupa Parlamentosu’nun bu raporunu kınıyor,

Bağlantılı olarak, Avrupa Birliği’ni, bu raporu yok saymaya, hayatın her alanında ürettikleriyle ülkelerinin kalkınmasında pay sahibi olan Türk’lerin, fikir özgürlüğü ve örgütlenme hakkını teslim etmeye çağırıyoruz."
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülkücü
Ülkücü - 7 ay Önce

Helal olsun iyi partiye.Türke Türkçülüğe ülkücülere sahip çıkan tek siyasi hareket.


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344