MHP'den ‘Tek liste ile kongreye gidin’ genelgesi

MHP Genel Merkezi il başkanlıklarına genelge göndererek kongrelerin tek liste halinde yapılacağını açıkladı.

MHP'den ‘Tek liste ile kongreye gidin’ genelgesi

Gönderilen genelgeye genel anlamda tamamıyla uyuldu.

MHP Genel Merkezi gönderdiği genelgede “Kendi içinde birlik ve bütünlük sağlayamayan bir grubun, bir topluluğun veya siyasi oluşumun; ortak bir mesajı dışarıya benimsetmesi mümkün değildir. Şu günlerde partimizden beklenen ve aranan birliktelik havasını, dayanışma ruhunu aksettirecek en uygun vasıta, bilhassa ilçe kongrelerinin "tek ses, tek yürek, tek bilek" hâlinde gerçekleştirilmesidir.” denildi.

Genelgenin diğer ilginç maddesi ise şöyle “Fitne ve fücur hesabıyla veya kişisel çıkar, haset, gereksiz heveskârlık gibi sebeplerle meydana gelebilecek adaylık girişimlerinin birlik ve bütünlük atmosferini bozabileceği göz önüne alınarak farklı niyetlerle yapılan adaylık girişimleri önlenecektir.”

GENLEGEYE MUHALEFET YİNE MHP’DEN

Genelgenin 9. Maddesinde “İlçe kongrelerimize dışarıdan müdahale ve sızma teşebbüslerinin, maksatlı kışkırtma hamlelerinin her şart ve durumda engellenmesi gerekmektedir.”denilmesine rağmen MHP Üsküdar İlçe başkanlığına AKP’li olan Güngör Karaali yeni başkan olması genelgeye aykırı bir durum olarak değerlendirildi.

Üsküdarlı Ülkücülerin bir hayli rahatsız olduğu duruma önceki Başkan Afşin Birben’nin yeniden aday olmaması sebebiyle yapılacak bir şeyin olmadığı ama Ülkücülerin AKP’li yeni başkanı not ettiği gelen bilgiler arasında.

Üsküdar Belediyesi Çavuşdere Spor Sarayı’nda yoğun COVID-19 önlemleri ile gerçekleştirilen kongreye MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, MHP Üsküdar İlçe Başkanı Afşin Birben, MHP Üsküdar İlçe Başkan Adayı Güngör Karaali, MYK Üyesi Murat Kotra, önceki dönem MHP Üsküdar İlçe Başkanı Hakan Aslan, MHP Sancaktepe İlçe Başkanı Arzu Karaalioğlu, delegeler ve basın mensupları katıldı.

İşte o genelgede yer alan ifadeler:

Sayın İl Başkanı, Kovid-19 salgını dolayısıyla yaşanan olağan dışı şartlarda partimizin İlçe kongrelerinde uyulması ve uygulanması zorunlu kurallar 4 Ağustos 2020 tarihli Başkanlık Divanı toplantısında masaya yatırılmış ve bu çerçevede bazı kararlar alınmıştır. Bahse konu kararların, kongre faaliyetlerinin bugün başlaması vesilesiyle yeniden hatırlatılması lüzum görülmüştür.

İŞTE O HUSUSLAR

Başkanlık Divanında alınan kararlar bağlamında, aşağıda yer alan husus ve uyarıların titizlikle dikkate alınması önem arz etmektedir:

1-"Maske, temizlik ve sosyal mesafe" kuralı hassasiyetle uygulanacaktır.

2-İlçe kongrelerinin gerçekleşeceği alanlar dezenfekte edilecek, girişlerde el dezenfektanları bulundurulacaktır.

3-Kongrelerin gerçekleşeceği alan girişlerinde ateş ölçer ile delegelerin ateşleri ölçülerek, her birine maske temin edilecektir.

4-Delegelerin salon içinde sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde maske ile yer almaları sağlanacaktır.

5-Oy kullanma işlemi sırayla yapılacak, delegeler oy kullanma işleminden sonra sandık başında beklemeyeceklerdir.

6-Kongreler, seyircisiz bir şekilde ve sadece hazirun listesinde adı bulunan delegelerin katılımıyla gerçekleştirilecektir.

7-Kovid-19 pandemisiyle boğuşurcasına mücadele eden Türkiye'nin içinden geçtiği hassas dönemde partimizin verdiği resmin niteliği ve niceliği, kamuoyunda her zamankinden daha fazla beklenti oluşturmaktadır. MHP'nin Türk siyasetinde oynadığı başat ve birleştirici rolün ve katkıda bulunduğu toplumsal barışın sürdürülmesi açısından, kongre sürecinde birlik ve beraberlik havasını yansıtan bir atmosferin teneffüs edilmesi elzemdir. Kendi içinde birlik ve bütünlük sağlayamayan bir grubun, bir topluluğun veya siyasi oluşumun; ortak bir mesajı dışarıya benimsetmesi mümkün değildir. Şu günlerde partimizden beklenen ve aranan birliktelik havasını, dayanışma ruhunu aksettirecek en uygun vasıta, bilhassa ilçe kongrelerinin "tek ses, tek yürek, tek bilek" hâlinde gerçekleştirilmesidir. Bilindiği gibi aynı gerekçelerle kurultay sloganımız "İstiklal için birlik, istikbal için dirlik." olarak belirlenmiş ve bu konsepte bir de "Kazanan Türkiye olacak." mottosu eklenmiştir. O itibarla ilçe kongrelerine genel merkezimizden onayı alınan dava arkadaşlarımızla herkesin üzerinde uzlaşmaya vardığı tek liste hâlinde gidilecek, birlik ve bütünlüğümüz adına başkaca aday çıkarılmayacaktır.

8-Fitne ve fücur hesabıyla veya kişisel çıkar, haset, gereksiz heveskârlık gibi sebeplerle meydana gelebilecek adaylık girişimlerinin birlik ve bütünlük atmosferini bozabileceği göz önüne alınarak farklı niyetlerle yapılan adaylık girişimleri önlenecektir.

9-İlçe kongrelerimize dışarıdan müdahale ve sızma teşebbüslerinin, maksatlı kışkırtma hamlelerinin her şart ve durumda engellenmesi gerekmektedir.

10-Genel Merkezimizin kongre süreci hakkında aldığı söz konusu kararlara uymayan kişi ve kişiler hakkında gereken her türlü tedbir alınacaktır.

11-Kongreler yapılırken huzur ve sükûneti bozmaya, kargaşa çıkarmaya çalışan; birlik, bütünlük ve tesanüt olgusunu baltalamaya niyetlenen kimseler hakkında parti Tüzüğü uyarınca işlem yapılacaktır.

YORUM EKLE