MHP ve İYİ Parti seçmenine soruldu 'Partinizi Tercih etme nedeniniz nedir?'

Bu çalışma Türkiye Geneli Gündem Araştırması üst başlığı ile MAK Danışmanlık tarafından 12-17 Haziran 2020 tarihleri arasında Türkiye Geneli 30 Büyükşehir, 15 il ve ilçelerinde; Yüz Yüze şeklinde 2.600 kişi ile yapılan bir araştırmadır.

banner311
MHP ve İYİ Parti seçmenine soruldu 'Partinizi Tercih etme nedeniniz nedir?'

Araştırmada katılımcıların belirlenmesinde % 58.5 erkek, % 41.5 bayan olmak üzere cinsiyet dengesi sağlanmıştır.

YARIN GENEL SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERECEKSİNİZ?

MAK DANIŞMANLIK olarak trend oluşturma amaçlı "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" Şeklinde sorduğumuz soruya Türkiye Genelinde verilen yanıtlar; kararsızların matematiksel dağılımı yapılmaksızın Ak Parti 30.6, CHP 22.2, MHP 9.3, İYİ Parti 9.5, HDP 8.1, Gelecek Parti 2.7, Deva Partisi 2.6, SAADET 1, Diğerleri 1, KARARSIZ Seçmen oranı ise % 13 olarak tespit edilmektedir.

HDP li seçmenin bir kısmı farklı endişelerle partisini gizlemektedir. Yukarıdaki verilerde HDP baraj altı görülse de geçmiş tecrübelerimiz; HDP ye oy veren % 2 - 3 oranında seçmenin, seçimin çok yakın olmadığı dönemlerde, anketlere farklı tercih yansıtsalar da; seçim zamanlarında partilerine yöneldikleri ayrıntısını unutmamamız gerektiğini göstermektedir.

13 Puanlık kararsız seçmen oranı; önemli oranda Ak Parti’den kopup başka partilere (şimdilik) gitmeyen kararsızda kalan seçmeni göstermektedir. Bu kararsız seçmen; yeni partilere mi? mevcut partilere mi? kayar ya da seçime doğru Ak Parti toparlar mı onu bilemiyoruz. Ama şu an için görülen Ak Partide ciddi bir taban kayması var. Ve bu kaymanın % 5 e yakını yeni partilere gitmiş durumda...

YARIN GENEL SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERECEKSİNİZ? (KARARSIZLARIN MATEMATİKSEL DAĞILIMI SONRASI)

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" Şeklinde sorduğumuz soruya KARARSIZLARIN MATEMATİKSEL DAĞILIMI SONRASI verilen yanıtlar; Ak Parti 35.5, CHP 25.3, MHP 10,8, İYİ Parti 11, HDP 9.3 Gelecek Parti 2.9, Deva Partisi 2.8, SAADET 1.2, Diğerleri başlığı altında diğer parti ve bağımsız adaylar ise 1.2 olarak tespit edilmektedir.

Bu noktada önemli bir bilimsel ayrıntıyı ifade etmekte fayda var. Matematiksel dağılım bir fikir oluşturma amaçlıdır. Matematiksel dağılımın çok isabetli olmadığı bazı seçimlerde kararsız seçmenin genelde karar vermiş ama farklı endişelerle seçimini açıklamayan muhalif seçmen olduğunu gördüğümüz dönemlerde olmaktadır. Bu araştırmada kararsızların ağırlıklı AK Partili seçmen olduğu dikkat çekicidir.

Türkiye genelinde bu araştırmaya yansıyan % 13 lük kararsız seçmen oranı 24 Haziran Genel seçimleriyle mukayeseli incelendiğinde önemli oranda Ak Parti’den kopmuş ama halen bir başka partiye karar kılmamış seçmen olduğunu söyleyebiliriz.

Ak Partiden kopan seçmenin Gelecek Partiye kayma eğilimi dikkat çekerken; Deva Partisi Ak Parti kadar diğer partilerden de oy alabilmektedir.

Kararsız seçmen kitlesi Ak Parti’nin uygulayacağı olumlu politikalarla partisine dönebileceği gibi; İYİ Parti, Gelecek Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi gibi sağ partilere de yönelebilir.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE (SON YAPILAN GENEL SEÇİMDE) OY VERDİĞİNİZ SİYASİ PARTİYE YARIN SEÇİM OLSA OY VERME TERCİHİSİNİZ DEĞİŞİR Mİ?

AK PARTİ'YE OY VERECEĞİNİ SÖYLEYEN SEÇMENE SORULDU: AK PARTİ' Yİ TERCİH ETME NEDENİNİZ NEDİR?

CHP' YE OY VERECEĞİNİ SÖYLEYEN SEÇMENE SORULDU: CHP' Yİ TERCİH ETME NEDENİNİZ NEDİR?

İYİ PARTİ' YE OY VERECEĞİNİ SÖYLEYEN SEÇMENE SORULDU: İYİ PARTİ' Yİ TERCİH ETME NEDENİNİZ NEDİR?

MHP' YE OY VERECEĞİNİ SÖYLEYEN SEÇMENE SORULDU: MHP' Yİ TERCİH ETME NEDENİNİZ NEDİR?

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.