Son anket sonucuna göre İmamoğlu ile Erdoğan ikinci tura kalırsa...

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin son anketinden dikkat çeken sonuçlar görüldü.

Son anket sonucuna göre İmamoğlu ile Erdoğan ikinci tura kalırsa...

Kamuoyu araştırma şirketleri tarafından açıklanan son anket sonuçlarında AKP ve MHP'nin oylarındaki düşüş göze çarparken Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz, yaptırdıkları son anket sonucunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı yarışında ikinci turda da Erdoğan'ı geçtiğini ifade etti.

Türkiye seçim sathına girdi mi girmedi mi bilinmez ancak hemen her hafta kamuoyu araştırma şirketleri anket sonuçları açıklıyor. AKP “Erken seçim yok” derken bir yandan da seçim kanunu ve siyasi partilerde değişiklik yasalarını değiştirmeyi ve daraltılmış bölge sistemini konuşuyor. Biz de 9-12 Haziran tarihleri arasında 12 ilde 1410 kişiyle yüz yüze görüşerek bir anket hazırlayan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz son anket sonuçlarını açıkladı.

İYİ PARTİ YÜZDE 12'NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Diken'den Minez Bayülgen'in haberine göre Özkiraz yaptırdıkları ankette partilerin oy oranını şu şekilde açıkladı:

"AKP yüzde 35 seviyelerinde. CHP yüzde 28 civarında. İYİ Parti ilk kez 12’nin üstüne çıktı. HDP ise yüzde 12. MHP yüzde 7.5’in da altına inerek, yüzde 7 seviyelerine geriledi. DEVA Partisi yüzde 3, Gelecek Partisi de yüzde 2.5 düzeyinde. Saadet Partisi de yüzde 0.2 seviyesinde."

Günboyu o detayı yakaladı, Bakan Koca uyarıları dikkate aldı

İMAMOĞLU ERDOĞAN'IN 5,5 PUAN ÖNÜNDE

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili anket sonuçlarını da paylaşan Özkiraz, "Geçen ay sormuştum, çatı adayı olarak Ekrem İmamoğlu ve Tayyip Erdoğan yarışsa, kime oy verirsiniz” diye. İmamoğlu, Erdoğan’a 6.5 puan kadar fark attı. Bir de “Her parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsa ve ikinci tura kalsa” diye sordum. Bu kez de İmamoğlu ve Erdoğan arasındaki fark 5.5 puan çıktı. Yani İmamoğlu, Erdoğan’ın 5.5 puan önünde." dedi

Özkiraz, kendilerinin yaptırdığı son anket sonucunda Mansur Yavaş'ın ise Erdoğan'la başa baş gittiğini ifade ederek "Aslında Mansur Yavaş, Erdoğan ile başa baş gidiyor. Erdoğan yalnızca 0.2 önde. “İmamoğlu mu, Erdoğan mı” sorusunda kararsızlar yüzde 14 iken, “Yavaş mı, Erdoğan mı” sorusunda kararsızlar bu kez yüzde 21’e çıkıyor." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE