Tansu Çiller’den parti itirafı!

Aktif siyasete dönme noktasında yaptığı çalışmalar ilk kez Yeniçağ tarafından duyurulan Tansu Çiller’den açıklamalar geldi.

Tansu Çiller’den parti itirafı!

Çiller, Yeni Şafak’a yaptığı açıklamada muhalefeti hedef aldı ve yeni parti için mesaj verdi.

Türkiye Tansu Çiller’in yeniden siyaset sahnesine dönmesi yolunda gerçekleştirdiği girişimleri Yeniçağ’ın özel haberleri ile öğrenirken, Çiller cephesinden açıklama geldi.

Çiller’in başına geçmeyi planladığı Aydınlık Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanı Salih Önel, Yeniçağ’ın haberinden sonra istifa etmişti.

Önel Yeniçağ’a yaptığı açıklamada, yaklaşık iki ay önce Çiller’e bir ziyarette bulunduğunu ve arzu etmesi halinde partinin başına geçebileceğini söylediğini aktarmıştı.

Önel, bu duruma rağmen son günlerde partinin yönetim kurullarında kendisine karşı anlam veremediği bir muhalefetin ve tepkinin oluştuğunu belirterek, Çiller’e yakınlığı ile bilinen DYP Isparta eski Milletvekili Ömer Bilgin’in ADP Teşkilatlarına yönelik kendileri ile hareket etmeleri için çalışmalar yaptığını belirtmişti.

Yeni Şafak’a konuşan Çiller ise iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çiller, toplumu kucaklayacak merkez sağ bir oluşumun Türkiye’ye kazandırılması gerektiğini ifade ederek, “Bu, parti kuracağım anlamına gelmiyor ama bunu tespit etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret…” dedi.

Parti kurup kurmayacağı bir süredir tartışılan Çiller, iddialara, “Şu an öyle bir karar içerisinde değilim ama yaptığım bir tespit var. Toplum bölünmüş durumda. Toplumu kucaklamak lazım. Bunu en iyi yapabilecek girişimin her tarafı kucaklayan bir merkez sağ oluşumu olacağını düşünüyorum. Bunun Türkiye’ye yeniden kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bu, parti kuracağım anlamına gelmiyor ama bunu tespit etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret…” şeklinde yanıt verdi.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Yuvarlak masa etrafında bir araya gelen 6 muhalefet partisinin parlamenter sisteme vurgusunu da değerlendiren Çiller, parlamenter sistemin millete umut olamayacağını iddia etti. Parlamenter sistemde ortaya çıkan koalisyon tabloları yüzünden Türkiye’nin yönetilemediğini savunan Çiller, “Türkiye tekrar koalisyonlara emanet edilmemeli. Bu koalisyonların nelere mal olacağını yaşayarak gören birisiyim” dedi.

Türkiye’de parlamenter sistemin koalisyonlarla idare edildiği zaman işlemeyeceğini ileri süren Çiller, “Bunu Türkiye’nin, gençlerin önüne umut diye koymak bir ihanettir. Türkiye’yi yeniden koalisyonlu parlamenter sisteme döndürmenin bir umut olabileceğini düşünmüyorum. Bunu açıkça ifade etmek zorundayım. Tek başıma da olsam bunun Türkiye için yararlı olmayacağına inanıyorum. Bu mücadelede bunu söylemeye devam edeceğim. Bu 6-7 partinin bir araya gelerek yapmak istedikleri şeyin onları götüreceği noktanın bu olduğunu görüyorum. Bu Türkiye’yi iyiye götürmez” dedi.

Çiller, muhalefeti de hedef alırken, “Ben, baktığımda karşımda yönetime talip birçok parti görüyorum. Ben, o partilerin toplam koalisyonunu görüyorum, bu bana çok düşündürücü geliyor. Ben böyle koalisyonlarda yaşadıklarımı zaman zaman aktarmaya devam edeceğim. Bunun partizanlıkla ilgisi yok. Ben sadece bundan sonraki gençlerin seçimlerini yaşananların doğruluğu üzerine oturtmalarını istiyorum. Benim endişem sadece Türkiye.” dedi.

MERKEZ SAĞDA YENİ OLUŞUM

Türk siyasetindeki bölünmelere dikkat çeken Çiller, “Merkez bu bölünmeleri yumuşatan bir girişimdir. Bugün Türkiye’de ve bu koalisyonlar içinde olmayan şey merkez sağdır, merkez sağ yoktur. Birçok parti dolaşılıp, kaynatılıp ortasından çevrilen bir şeye merkez sağ diyemezsiniz. Veya yüzde 1’in 10’da birini almış partiye merkez sağ diyemezsiniz. Merkez sağ bütünleştirir, toparlar. Ülkeyi doğusu ile batısı ile, her noktası ile toparlar, kucaklar. Dolayısıyla bugün parlamenter sistemi koalisyonlarla talep edenlerin içinde merkez sağ olmamasını ayrıca büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baba Kurt.
Baba Kurt. - 3 ay Önce

60-70 li yıllarda doğanlar iyi tanırlar kendilerini ama daha sonraki yıllarda doğup Tansu Çillerden medet umanlara ben hanımefendiyi azıcık tanıtayım. Sene 1994 Ocak ayı Dolar 14. TL Nisan Ayı Dolar 39 ,93 TL neredeyse 40 TL olmuş gecelik repo faizleri yüzde 1500 (Bin beş yüz) Yanlış yazdığımı düşünenler yanlış değil tekrar yazıyorum 1500. Yüzde 400 faizle devler hazine bonosu satıyor. 5 Nisan kararları diye bir ekonomik paket açıklanmış ücretlilerin maaşları dondurulmuş. Tansu Çiller Hükumeti tarafından Devalüasyon yapıldı TL nin değeri Yüzde 100 düşürüldü. Daha anlatmama gerek varmı. Türk milletini balık hafızalı sanan bu zavallı siyasetçi eskileri ni millet öyle bir tarihe gömdü ki. Topu yeniden parti kursa aldıkları oy bir köyün nüfusunu geçmez. Kimse heveslenmesin.

aynen
aynen @Baba Kurt. - 3 ay Önce

youtuba 94 mü işte 23 nisan kararları olması lazım yazın tansu çiller fabrikaları tersaneyi tarım kooparatifleri nasıl sattığını kendi ağzından herkes görsün kime sattı acaba kendi çevresindeki mafyalara mı üreten türkiyeyi yok eden ülkeyi borç batağına sokup ihanet eden bunlar.

Ali Aydınlı
Ali Aydınlı - 3 ay Önce

Bu kadından utanç duydum Çıkar var ülke satışta lanet olsun

tablo gayet açık
tablo gayet açık - 3 ay Önce

biri doksanlarmı dedi eski doğru yol partisi aktörleri mehmet ağar süleyman soylu tansu çiller gibiler akp de siyaset yapmaya başladı ülke yine doksanlara döndü.