Zafer Partisi: “Türk Telekom’da soygunun faturası 150 milyar dolar”

Zafer Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman, Türk Telekom’daki soygunun şok faturasını açıkladı.

Zafer Partisi: “Türk Telekom’da soygunun faturası 150 milyar dolar”

Zafer Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman’ın “Ambargo Tv” isimli YouTube kanalında Türk Telekom'un özelleştirilmesi sürecinden bugüne geçen süreçte yaşananları anlattığı 25 dakikalık videosu gündemin en önemli açıklamalarından biri olarak hafızalara kazandı.

Yaman açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Türk Telekom’un kablolarını bile çalmışlar."

"Soygunun Faturası 150 Milyar Dolar"

Aslan Yaman, geçen hafta da “Merkez Bankası'nı oyuncağa çevirdiler” demişti.. Yaman Şimdi de Türk Telekom’da vurgun yapıldığını iddia ettiği bir video yayınladı.

Aslan Yaman’ın videosunda dile getirdiği iddialar konu başlıkları şöyle:

1- "Türk Telekom değerinin 10'da 1 fiyata satıldı. İhale Danıştay denetiminden geçirilmedi. Şirketin mali durumu sayıştay denetiminden geçirilmedi"

2- "Hissenin Yüzde 5'i kime verildi?"

3- "Satış kararından sonra Oger Telecom ihaleden hemen önce BAE'de kuruldu."

4- "İhale bedelinin az bir kısmı ödendi geri kalanı Türk bankalarının verdiği kredi ile ödendi"

5- "Her sene 2 - 2,5 Milyar Dolar yurt dışını kâr transferi yapıldı"

6- "Türk Telekom'un 7 Milyar dolarlık mal varlığı satılarak 700 milyon dolara düşürüldü."

7- "Fiber Optik kablolar döşendi. 165 seneden bugüne iletişime hizmet eden bakır kablolar 8.8 milyar dolara satılması gerekirken o paradan 450 milyon dolarlık kısmı şirketin kasası girdi."

8- "Bu firma Türkiye bankalarından aldığı borçları ödemeden bırakıp kaçtı. Toplam zarar 150 Milyar dolar."

İLGİLİ KAMU KURUMLARI, FUAT OKTAY VE AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Bu iddiaların kamuoyunun vijdanını tatmin edici bir şekilde cevaplanmaması halinde, söylentinin gerçeklerden daha yıkıcı etkileri olacağı düşüncesinden yola çıkarak, Yasama, yürütme ve yargının konunun üzerine gitmesi bekleniyor.

Öte yandan muhalefetin bu konudaki sessizliğinin de anlaşılması güç. Yaman, bütün milletvekillerine bu konuda bilgi notu gönderdiğini ve fakat bunların hiç birinden geri dönüş almadığını söyleri.

ASLAN YAMAN KİM?

1986 – 1996 yılları arasında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak, 1996-2016 yılları arasında çeşitli özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı, İcra Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak görevler yapan Aslan Yaman, daha önce de süreçle ilgili Turan dergisinde bir makale yayınlamıştı.

Halen Cumhurbaşkanı yardımcısı olan Fuat Oktay’ı da süreçle ilgili sorumlu tutan Yaman sadece Türk Telekom üzerinden Türkiye’nin bu süreçte yaklaşık 150 Milyar dolar zarara uğratıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 09:29
YORUM EKLE