Bakan Kacır, "Prota Teknoloji Üretim Atölyesi, modern makine, ekipman parkı ve proaktif danışmanlık destekleriyle, Türkiye'de ve Avrupa'da benzer gelişim hikayeleri gösteren altyapılar için referans konumuna yükselecek" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) Teknopark'ta Prota Teknoloji Üretim Atölyesi'nin açılış törenine katıldı. Bakan Kacır, teknoloji ve sanayi atılımlarının önemli bir unsurunun, güçlü uluslararası iş birliği mekanizmaları olduğunu belirterek, "Bu mekanizmalardan ülke olarak en fazla entegre olduğumuz ve katkı sunduğumuz yapılar ise AB programları. Ülkemiz, sanayi ve teknoloji alanlarındaki bu güçlü bağı ve altyapısıyla, AB programlarından her geçen gün daha da fazla istifade ediyor. Dünyanın en yüksek bütçeli kamu Ar- Ge programı olan Ufuk Avrupa'da 391 proje ile 233,6 milyon euro fonu ülkemize kazandırdık. Bu yıl sonu itibarıyla inşallah Ufuk Avrupa'nın ilk 3 yılında, bir önceki program olan Ufuk 2020'nin 7 yılında aldığımız fon miktarını almış olacağız. Teknoloji ve Ar-Ge'yi yatay kesen diğer Avrupa programlarında da etkin rol oynamaya devam ediyoruz. Toplam bütçesi 7,5 milyar euro alan Dijital Avrupa Programı'na katılım için eylül ayında imzamızı attık. Bu programla, altyapımız ve firmalarımız hem dijitalleşme için yurt dışı fonlarından istifade edebilecek hem de uluslararası ağlara entegre olabilecek" diye konuştu.

'YAKLAŞIK 5 MİLYON EUROLUK YATIRIM'

Açılışı yapılan tesisin finansmanı da dahil olmak üzere, bugüne kadar 89 projeyi desteklediklerini ve 760 milyon euroluk yatırım yaptıklarını ifade eden Kacır, "Kurduğumuz ortak kullanım tesislerinden yaklaşık 10 bin küçük ve orta ölçekli işletme ve esnafımız istifade etti. Kurulan veya desteklenen Ar- Ge ve yenilik tesislerinden, binin üstünde işletme yararlandı ve toplamda 1313 araştırmacı istihdam edildi. Parçası olduğumuz bu AB programları ile ilgili en büyük hedefimiz; ülkemizin Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji altyapısını güçlendirmek. Bu altyapının en önemli yapıtaşlarından biri, sayıları 101'i bulan ve içerisinde 9 bin 700'den fazla inovatif firma bulunduran teknoparklarımız. Teknoparklarımızla, üretilen projelerin ticarileşmesine imkan sağlarken, katma değeri yüksek ürünler elde ediyor ve ülkemizin kalkınmasına katkı sunuyoruz. Bünyelerinde yer alan kuluçka merkezlerimiz, teknoloji transfer ofislerimiz ve ortak atölyelerimiz vasıtasıyla, yeni fikirleri olan girişimcilerimize ve sanayicilerimize aynı zamanda projelerini tasarlama, test etme ve lisanslama hizmeti de veriyoruz. Çünkü nihai amacımız ülkemiz için katma değer sağlayacak bu ürünlerin ticarileşmesi. Bu yapılardan biri de bugün açılışını birlikte gerçekleştirdiğimiz Prota. Yaklaşık 5 milyon euroluk bu yatırımın, OSTİM teknoloji, sanayi ekosistemine tasarım, prototipleme ve ticarileştirme alanlarında katma değer getireceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

'EKOSİSTEM DAHA DA KÖK SALACAK'

OSTİM Teknopark'ın, sanayi ve teknoloji iş birliğini geliştiren, Türkiye'nin en güzide cazibe merkezlerinden olduğunu aktaran Kacır, "Bugün gururla söyleyebilirim ki OSTİM sanayi ve teknoloji ekosistemi, kökleri ve dalları hızla büyüyen genç bir ağaç gibi Ankara'nın üretim ve yenilik çevresini kuşatıyor. OSTİM Teknopark içinde kurulan modern Teknoloji Üretim Atölyesi ile bu ekosistem daha da kök salacak ve genişleyecek. Prota Teknoloji Üretim Atölyesi, modern makine, ekipman parkı ve proaktif danışmanlık destekleriyle, Türkiye'de ve Avrupa'da benzer gelişim hikayeleri gösteren altyapılar için referans konumuna yükselecek" dedi. (DHA)

Editör: Habererk Haber Merkezi