RIZA KAYAALP DÜNYA İKİNCİSİ

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, şampiyonaya 2'nci turdan başlayarak Mısırlı Abdelatif Ahmed Mohamed'i 7-2, çeyrek finalde ise dünya şampiyonu Estonyalı Heiki Nabi'yi 8-0, yarı finalde ise Çinli Lingzhe Meng'i de 3-1 yenerek finale yükselmeye hak kazandı. 

Kayaalp, finalde İranlı Amir Mirzazadeh ile karşılaştı. İlk devre de milli sporcumuzun Rıza Kayaalp, 1-0 üstünlük kazandı. İkinci yarıda ise Kayaalp, tecrübesiyle rakibine hiç puan vermedi.  

Son bir dakikada ikinci ihtardan Rıza Kayaalp 2-0'a yükseldi ancak minder dışına çıkmasıyla maç durumu 2-1 oldu. Son 7 kala rakibi bir puan alarak durumu 2-2 yaptı. İranlı sporcu avantaj puanı sayesinde altın madalyanın sahibi oldu.  

 rıza kayaalp3 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, gümüş madalya kazanan ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota alan milli güreşçi Rıza Kayaalp’e tebrik mesajını bu sözler ile iletti;  

“Sırbistan’nın başkenti Belgrad’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler grekoromen stil 130kg'da ülkemizi temsil eden milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, gümüş madalya kazandı ve Paris2024 Olimpiyat Oyunları’na kota hakkı elde etti. Rıza kardeşimi canı gönülden kutluyor 5.kez katılacağı olimpiyatlarda altın madalya kazanıp eksik olan parçayı tamamlayacağına inanıyor, şampiyona boyunca ter döken sporcularımızı da tebrik ediyorum.’’ 

Editör: Buse Ceren Balta