Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odasının başkent Bükreş’te organize ettiği ‘’Türk-Romen Dostluk, Kültür ve Sanat Gecesi, Cumhuriyet’in 100’ncü yıl Galası’’ muhteşem geçti.Oda’nın dillere destan Cumhuriyet Galası’na katılan isimler geceye damgasını vurdu!

Türk Dünyası Muhteşem Cumhuriyet Galas’ında Bükreş’te Buluştu!

Cumhuriyeti'mizin 100. Yılı ile Türkiye ile Romanya arasındaki diplomatik ilişkilerin 145’ınci yıl dönümünün kutlandığı tarihi geceye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ve eski Kültür Bakanı Yalçın Topçu ve Romanya’nın eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu’nun katılması geceye damgasını vuran en önemli anlardan birisiydi

tt1-2

Muhteşem Cumhuriyet Galası’na

Bükreş Valisi Rares Hopinca, Dışişleri Bakanı - Adalet Bakanlığı Mihai Paşka, Dış İstihbarat Teşkilatı (SIE) Eski Başkanı Claudiu Saftoiu, TBMM Milli Savunma Komisyon Üyesi AKP Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Azerbaycan’dan milletvekili Hamzayev Nagiv, Azerbaycan’lı türk dünyası moda tasarımcısı Halilova Gülnara, Azerbaycan Milli Kahramanı İbad Hüseyinli, Romanya – Türkiye İkili Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı, OFL Başkan Yardımcısı - Ulusal Liberal Parti - İş Ortamı Etki Alanı üyesi Liliana Bogdan, MUSİAD Romanya Başkanı Cem Aksoy, Türk Yatırım Derneği Başkanı Nazmi Doğan,Devlet Müsteşarı - Ciprian-Adrian Florescu, Ulusal Vatandaşlık Otoritesi Başkan Yardımcısı Dragos Bogdan, Eski Maliye Başkan Yardımcısı Ulusal Mali Yönetim Ajansı Florian Dudu, Belediyeler birliği Başkanı Alexandru Enachescu, Emniyet Baş Komiseri - Ekonomik Suçları Araştırma Müdürlü Corneliu-Mugurel Cozmanciu, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyesi Cristian-Paul Ichim Milletvekili , Bükreş eski Valisi Paul Petrovan, Dr.Ing. Cristian Romeo Erbasu, İnşaat Dernekleri İşverenleri Federasyonu Başkanı  Cristina Chiriac, Ulusal Kadın Girişimciliği Konfederasyonu – CONAF Başkanı Anca Hendea, Dinler Devlet Sekreterliği Devlet Sekreteri Diana-Ștefana Baciuna, Kültür Bakanlığı Devlet Sekreteri Cecilia Vaduva, Avrupa Yatırımları ve Projeleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Daniel Baciu, Ulusal Kamu Pansiyonu Başkanı Ulusal Yatırım Şirketi Danışmanı, Bogdan Onea, Balkan Ticaret Odası Başkanı Liviu Pandele, Ekonomi Bakanlığı temsilcileri,

Avrupa Yatırımları ve Projeleri Bakanlığı Danışmanı Ramona Nedea,

Ekonomi Bakanlığı Danışmanı Cosmin Neda, Reality TV Başkanı Maricel Pacuraru,

Romanya Profesyonel Gazeteciler Birliği Başkanı, Eski Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sorin Stanciu, Kanal D CEO’su Uğur Yeşil, Romanya-Türkiye İkili Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Romanya-Türkiye İkili Ticaret Odası üyeleri, Rumen futbol antrenörü ve eski futbolcu Daniel Pancu, Romanya devlet temsilcileri, Romanya Parlamentosu, Bakanlıklar, Kurumlar, İşadamları, türk-romen sivil toplum kuruluşları, Türki Cumhuriyetlerin temsilcileri, Evlad-ı Fatihan ve türk dünyasının duayenleri ile türk-romen yazılı ve görsel basın ve medyası ve türk-romen iş dünyası katıldı.

Bükreş’in ünlü mekanı Daimon’da gerçekleşen gece, katılımcılar tarafından tam not aldı.

Dah öncesinden duyurulduğu üzere saat 18:30’da etkinlik alanına gelen konukları 4’lü keman virtüözlerinin Bach, Mozaart, beethoven ve Schubert klasik müziği karşıladı.

Coğrafi konumu itibariyle bir milletin kalbi, diğerinin akciğeri olduğunda en temel akıl, bu iki milletin birleşip bütünleşmesini emreder. Romanya ve Türkiye bunu anladı. Balkan Paktı aracılığıyla iki ülke, kaderlerini birbirine olduğu kadar YunanistanDavette tam da söz edildiği üzere papyon veya kravatlı şekilde geceye katılan misafirler, bizzat Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay ve yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılalandı. Salon girişinden itibaren şık giyinimli ve düzgün diksiyonlu genç bayanların konuklara yer gösterdiği gala salonunun Türk ve Romen bayraklarıyla donatılmış olması ise ayrı bir ciddiyet mesajı sundu. Salonda ayrıca efsane romen lider Stefan Cel Mare’nin oğluna vasiyetindeki “Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız. Kendinizi türklere emanet edin. Adil ve merhametlidirler.” sözü ile Nicolae Titulescu’nun ‘’Boğazlar Türkiye’nin kalbidir diyebilirim. Ama aynı zamanda Romanya’nın akciğerleridirler’’ ve ‘’Bir bölge, co ve yoguslavya’nın kaderini de bağladı’’ şeklindeki pankartlar da yer aldı.

Güzel bir müzik ambiansı eşliğinde, dev LED ekranlarında sunulan Atatürk’lü slayt gösterisi ve gecenin önemine dair görüntüler ise görmeye değerdi.  Profesyonel bir ışıklandırma atmosferinde masalara sergilenen gecenin menüsü ise çok dikkat çekiciydi. Adına yakışır şekilde türk ve romen yemeklerinin sergilendiği muhteşem gecede kebablar, et çeşitleri, onlarca soğuk meze, onlarca çeşit meyveler, çeşitli tatlılar dışında en çok da romenlerin çok ilgi duyduğu baklavalar da masalardaki yerini almıştı.

tt2

İki ülkenin istiklal marşının okunmasının ardından Romanya’nın ünlü sanatçıları birbirinden güzel eserlerini seslendirerek salonu coşkuya boğdular. Gecenin ortasında sahne alan türk halk müziğinin güçlü sesi Esat Kabaklı, müzik hayatının 50’nci yılında sesinden ve bağlamasından enfes bir müzik dinletisi sundu.

İran Türk bayrağına yer vermedi İran Türk bayrağına yer vermedi

Türk-Romen basınından yoğun ilgi!

Geceyi izlemek üzere günün erken saatlerinde yerini belirleyen türk ve romen basın ve media mensupları, gecenin ilerleyen saatlerinde detay haber almak için adeta birbirleriyle yarış etti. Canlı ve paket yayınların yapıldığı müthiş gecede ayrıca ünlü isimlerle röportajlar da yapıldı.

Operadan, folklöre,  müzik dinletisi ziyefetinin çekildiği unutulmaz Cumhuriyet kutlamasında, türk-romen folklör ekibinin gösterisi göz doldurdu.

Azerbaycan’lı türk dünyası moda tasarımcısı Halilova Gülnara yönetimindeki Türk Dünyası moda defilesi ise konukları hayran bıraktı.

Romanya’nın ünlü sinema oyuncusu ve aynı zamanda TVR TV sunucusu Florina Constantinescu ile beraber geceyi sunan türk sanatçı ve aynı zamanda RTTSO Başkan Yardımcısı olan Gazi Demirel de galada doğum gününü kutladı.

Muhteşem sunum

Türk dünyasına yaptığı hizmetleri sınırları aşan, Türkiye ve Romanya arasında kültürel, sportif ve ekonomik alanda çok ciddi çalışmaları olan, yıllarını türk dünyası ülküsüne adayan ‘’Mevlana gibi’’ herkese kapısını ve yüreğini açan, derdi olana derman olmaya çalışan, gönül adamı, Kültür Elçisi....... Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sn. Tamer Atalay beyefendiyi konuşmalarını yapmak üzere huzurlarınıza davet ediyorum’’ şeklindeki anansuyla bir anda coşku selinin koptuğu gecede salon, ayağa kalkarak başkan Atalay’ı selamladı.

Tamer Atalay, müthiş bir tezahurat ile davet edildiği sahnede duygu yüklü bir konuşma yaptı. Başkan Tamer Atalay "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’cü yılı ve Türkiye- Romanya arasındaki diplomatik ilişkilerin 145’ci yılı münasebetiyle ilgili Romanya bizim kardeş ve dost aynı zamanda ikinci vatanımızdır. Bu bayramı burada hep birlikte kutluyor olmaktan kıvanç duyuyoruz" dedi. Tamer Atalay konuşmasında ilerideki nesilleri sağlıklı ve bilinçli yetiştirebilmek için çocuklara özellikle silah ve benzeri şiddet aşılayan oyuncaklardan uzak tutulması gerektiğine ve yaşamın her alanında bunların önemsenmesine dikkat çekmesi salonda alkış aldı.

Dönemin Bükreş Büyükelçisi Volkan Bozkır ve Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay’ın girişimleri üzerine Romanya’da bulunan Atatürk Büstü’nün oluşturululmasına onay veren Romanya eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu (1996-2000) ise, ’’Böyle bir gecede aranızda olmaktan son derece mutlu ve gururluyum’’ dedi. Eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu, başkan Tamer Atalay’a atıfta bulunarak, ‘’Sevgili eski Dostum Tamer başkan az önceki konuşmasında Romanya’yı ikinci vatanım olarak görüyorum dedi. Ben de burada sizlerin arasında Türkiye’yi ikinci vatanım olarak görüyorum‘’ deyince konukların ayakta alkışlarına tanık oldu.

Türkiye’den geceye katılan onur konuğu Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu ise türk ve romen ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Baş Danışman Yalçın Topçu, ‘’Türkiye ve Romanya’nın tarihi bağları olan iki stratejik dost halk ve devlet olduğuna değinerek, “Dost ülke Romanya’da yaşayan on bini aşkın vatandaşımız ve 70 binden fazla Kırım Tatarı, Nogay, Türkmen ve Gagavuz Türkü soydaşlarımızın varlığı da, birbirine toprak sınırı olmayan iki dost ülkenin arasındaki komşuluk sınırı ve gönül köprüsüdür” ifadelerini kullandı. Yalçın Topçu konuşmasında şunları söyledi:

"Sözlerime 'Balkan şehirlerinde geçerken çocukluğum' diyen Türk edebiyatının önemli şairlerinden mütefekkir, yazar, siyasetçi ve diplomat Yahya Kemal Beyatlı’yı (1 Kasım 1958) vefatının yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyor ve sizlerin kıymetli varlığını ve dost Romanya halkını, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve şahsım adına en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyor, hayırlı akşamlar diliyorum.

Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odamızın, Cumhuriyetimizin 100. yılı ve Romanya-Türkiye arasındaki Diplomatik İlişkilerin 145. yılını kutlamak amacıyla düzenlediği, Türk-Romen Dostluk, Kültür ve Sanat Gecesinin iki ülke arasında her alanda var olan iyi ilişkileri daha da ileri seviyelere taşımasına vesile olacağı inancı ile Oda Başkanımız Sayın Tamer Atalay’a ve değerli yönetimine, emeği geçen herkese ülkem ve şahsım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye ve Romanya tarihi bağları olan, siyasi, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerindeki gücünü de bu tarihi ve kalıcı dostluktan alan stratejik ortak iki dost halk ve devlettir. Ve tabii ki, dost ülke Romanya’da yaşayan on bini aşkın vatandaşımız ve 70 binden fazla Kırım Tatarı, Nogay ve Türkmen, Gagavuz soydaşlarımızın varlığı da, birbirine toprak sınırı olmayan iki dost ülkenin arasındaki komşuluk sınırı ve gönül köprüsüdür.

Ayrıca Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ün dostumuz Romanya ile ilgili 20 Mart 1937'de söylediği ve Türk milletinin bu gün içinde duygularına tercüman olan; 'Her gün kudreti daha artan bir Romanya’yı bütün kalbimizle destekleriz. Dostluğumuz kadar sıkı ve güvenilirdir ki, Romanya daha kuvvetli oldukça biz de kendimizi daha kuvvetli sayarız. Milletleri antlaşmalardan çok duygular bağlar. Romanya kalbimizde kardeşçe yer tutmuştur' sözlerini hatırlatarak diyorum ki, Romanya ve Türkiye İki ezeli ve ebedi dost olarak dünya durdukça var olsunlar.

Sözlerime son verirken ifade etmek isterim ki, Türk milleti dünya barışını tehdit eden Filistin ve Ukrayna başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki bütün savaşları, terör örgütü eylemlerini kınıyor ve lanetliyor. Ve Türk milleti, İsrailli sivil kayıpları da asla tasvip etmeyip kınadığı gibi, Netanyahu hükumetinin 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çocuk, kadın sivil halka karşı işlediği insanlık suçlarını, Hastahane, kilise ve camilere karşı yaptığı saldırıları da kabul etmiyor nefretle kınıyor.

Türk milleti tarihin çeşitli zamanlarında İsrailoğulları’na uygulanan vahşete katliama sessiz kalmayıp nasıl onlara kol kanat gerip yurdunu yuvasını açtıysa bu günde Filistin halkına karşı işlenen insanlık suçuna sessiz kalmıyor. Filistin halkının haklı davasını da destekliyor. Türk milleti; dil, din, ırk ayrımı yapılmadan bütün insanlık için Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ün 'Yurtta Sulh, Dünyada Sulh' ilkesinin dünyaya hâkim olmasını istiyor."

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu’ya ‘’Türk Dünyasına Hizmet Ödülü’’ verildi.

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu konuşmasının ardından tekrar sahneye davet edilen Romanya’nın eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu ve Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay tarafından "Türk Dünyasına Hizmet Ödülü" verildi

Baș Danışman Yalçın Topçu, ödüle ilişkin teşekkür konuşmasında, “Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odamızın, Cumhuriyetimizin 100. yılı ve Romanya-Türkiye arasındaki Diplomatik İlişkilerin 145. yılını kutlamak amacıyla düzenlediği Türk-Romen Dostluk, Kültür ve Sanat Gecesinin iki ülke arasında her alanda var olan iyi ilişkileri daha da ileri seviyelere taşımasına vesile olacağı inancı ile Oda Başkanımız Sayın Tamer Atalay’a ve değerli yönetimine, emeği geçen herkese ülkem ve şahsım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Muhteşem gecede ödüller Cumhurbaşkanları makamından!

Cumhuriyet Galası’nda çeşitli kategorilerde ödüle layık görülenler Cumhurbaşkanları makamından ödüllerini aldılar

Katılımın diplomatik ve yüksek düzeyde olması bakımından Romanya tarihinde bir ilk olan RTTSO’nun ‘Cumhuriyet Galası’ gecesinde romen kanadının ödüllerini  T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamı ile Baş Danışman Yalçın Topçu verirken, türk kanadının ödüllerini ise Romanya’nın eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu sundu.

Katılımcılar arasında bulunan diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilerde Romanya’da bu güne kadar böylesi yüksek rütbe ve makamın, diplomatik temsil ile dış ülke cumhuriyetlerinin yüksek düzey temsilcilerinin yer aldığı bir gece düzenlenmediğine dikket çekilirken ‘’Romanya böyle bir gece görmedi’’ vurgusu yapıldı. Dönemin Romanya Büyükelçisi Volkan Bozkır ve Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay’ın özverili girişim ve çalışmalarıyla Romanya’nın kalbi Bükreş’in en çok ziyaret edilen noktasında ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk büstünün oluşturulmasına onay veren Romanya eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu’nun gecenin başından yaklaşık sonuna kadar kalması ise türk toplumuna gösterdiği değerin bir örneği olduğu da kaydedildi. 

Duygular sel oldu aktı

Başkan Tamer Atalay’ın konuşmasının ardından tekrar mikrofonu alan sanatçı Gazi Demirel bu kez 10’cu Yıl Marşı eşliğinde

‘’Yaşasın Romanya. Yaşasın Türkiye. Yaşasın Atatürk. Yaşasın Laiklik. Yaşasın Demokrasi. Yaşasın Özgürlük. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti’’ sloganları attı, Romencede de tercüme edildi. Sloganlara alkışlarla reaksiyon gösteren tüm konuklar ayağa kalkarak ellerinde türk-romen bayraklarıyla 10. yıl marşına tempo tutu.

Gap Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz davetliler arasındaydı.

Pasta kesilirken hoş diyaloglar yaşandı.

Gecenin önemli anlarından birisi de kuşkusuz pastanın kesilme anıydı. 10’yıl Marşı sonrasında bazı konuklar sahneye aniden davet edilince aralarında hazırlıksız yakalananlar oldu. Sempatik bir koşuşturmanın yaşandığı o anlar kameraların objektiflerinden kaçmadığı gibi diğer konuklar tarafından da gülümsemeyle karşılandı. Kısa bir koşuşturmadan sonra kesilen pasta konuklara ikram edildi.

Muhteşem gecede İz Bırakanlar; Gala Gazi Demirel 13. Başarı ve Kariyer Ödülleri gecesi’de gerçekleşti. Gala’da çeşitli kategorilerde ödüle layık görülen İş, sanat, bürokrasi ve medya dünyasının seçkin isimleri gala’da ödüllerine kavuştu.

Organizasyon konusunda konuklardan tam not alan ve önümüzdeki seneye buluşmak üzere ‘’Allah’a ısmarladık’’ anonsu yapılan gece, kendini hoş bir müzik ve eğlenceye bırakarak geç saatlere kadar sürdü.

tt-6

Editör: Habererk Com