Rusya'da paralı özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanlığı'na yönelik "silahlı ayaklanma" çağrısı yaptı. Pigoin'in çağrısı, Kremlin'e yönelik "darbe girişimi" söylentilerini gündeme getirirken, Moskova güvenlik önlemlerini artırdı. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu hedef gösteren Yevgeny Prigojin, "Şoygu korkakça Rostov'dan kaçtı, bir kadın gibi kaçtı, bu yaratık durdurulacak. Savaşçılarımızın ve on binlerce Rus askerini yok edilmesine neden olanlar (Rusya askeri yöneticileri)  cezalandırılacak, kimsenin karşılık vermeye kalkmaması gerek" dedi.

Ukrayna ile savaşın 'Tuva Türk'ü olan Sergey Şoygu'nun mareşal yıldızı almak için çıkarıldığını öne süren Prigojin, şunları söyledi:

"Savaş, bir avuç yaratığın zafer kazanması ve kendilerini öne çıkartması, Rusya’nın ne kadar güçlü bir ordusu olduğunu göstermesi ve böylece Şoygu’nun Mareşal Yıldızı alması için gerekliydi. Savaş, Rusya'yı yöneten oligarklar için gerekliydi. Medvedçuk’u Ukrayna Devlet Başkanı olarak atamak için savaşa ihtiyaç vardı. Zelenski müzakereye hazırdı. Tek yapılması gereken Olimpos'tan inip Zelenski ile konuşmaktı. 60 adet Leopard tankının imha edildiği tamamen yalan. Sadece 2 Leopard ve birkaç Bradley imha ettik. Rus ordusu Zaporijya ve Herson yönünde geri çekiliyor. Ukrayna ordusu Rus ordusunu püskürttü. Ukrayna 8 yıl boyunca Donbas'ı bombalamadı, sadece Rus mevzileriyle ateş teatisinde bulundu. Tüm bu yıllar boyunca Donbas, özellikle de başkanın yönetimindeki çalışanlar tarafından çalındı. Ukrayna NATO ile Rusya'ya saldırma niyetinde değildi, Rusya Savunma Bakanlığı halkı ve başkanı kandırıyor."

KREMLİN: GEREKLİ  TEDBİRLER ALINDI

Ayaklanma söylentileri üzerine Kremlin'den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Prigojin ile ilgili tüm gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini, gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Prigojin'in silahlı ayaklanma çağrısına yönelik cezai soruşturma başlattı. FSB, Wagner, savaşçılarına seslenerek, telafisi mümkün olmayan hatalar yapmamaya, Rus halkına karşı herhangi bir zorlayıcı eylemi durdurmaya, Prigojin'in suç teşkil eden ve haince emirlerini yerine getirmemeye çağırırken, Prigojin'i gözaltına almalarını istedi.

ULUSAL TERÖRLE MÜCADELE KOMİTESİ CEZA DAVASI AÇTI

Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAC), Prigojin'in silahlı ayaklanma çağrısının ardından  FSB'nin ceza davası açtığını duyurdu.

NAC, "Bu bağlamda FSB, silahlı isyan çağrısında bulunmak suçlamasıyla bir ceza davası açmıştır. Yasadışı eylemlerin derhal durdurulmasını talep ediyoruz" aıklamasında bulundu.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI SALDIRIYI REDDETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner'in kamplarına yönelik saldırılar hakkında yapılan tüm açıklamaların gerçek dışı olduğunu bildirdi. Bakanlık, iddiaların "bilgi provokasyonu" olduğunu kaydetti.

FSB de Prigojin adına sosyal medyada  yapılan paylaşımlar ve Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Wagner'in arka birimlerine yönelik füze ve bombalama saldırılarının bilgi provokasyonu olduğunu aktardı.

Ukrayna'da savaşan Rus birliklerinin komutanları, Wagner savaşçılarına devlet yönetimine itaat etmeleri çağrısında bulundu. Wagner savaşçılarının durması istenen ses kaydında, "Çok geç olmadan, bunu yapmak gerekli ve zorunludur: Rusya Federasyonu'nun halk tarafından seçilmiş Başkanının iradesine ve emrine boyun eğin, sütunları durdurun, onları daimi konuşlanma noktalarına ve yoğunlaşma alanlarına geri gönderin, tüm sorunları yalnızca Başkomutan'ın liderliğinde barışçıl bir şekilde çözün" denildi.

ÖZEL BİRİMLER ALARMDA

TASS haber ajansı, Rus Muhafız Servisi'nin OMON ve SOBR birimlerinin Moskova'da alarma geçirildiğini ve önemli tesislerin yüksek koruma altına alındığını duyurdu. TASS'ın kolluk kuvvetlerine dayandırdığı haberde "Moskova'da güvenlik önlemleri güçlendirildi, tüm önemli tesisler, devlet makamları ve ulaşım altyapısı nesneleri yüksek koruma altına alındı" ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA İZLEMEDE

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'da yaşanan silahlı ayaklanma çağrılarının ardından resmi Twitter hesabından "İzliyoruz" mesajını paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna'nın, "Prigojin'in silahlı ayaklanma çağrısından faydalananarak, 35. Deniz Tugayı ve 36. Mekanize Tugay'a bağlı güçleri saldırı eylemi için Bahmut yönüne saldırı için güçlerini yoğunlaştırdığını" duyurdu.

Bakanlık, ayrıca, Rus Güney Muharebe Grubu askerlerinin "düşmanı topçu ve hava saldırılarıyla hedefine aldığını" vurguladı.

RUS MEDYASI DOĞRULADI

Öte yandan Rusya devlet medyası, güvenlik güçlerinin yüksek alarm durumunda olduğunu vurgulayarak Moskova'daki tüm önemli yerleri korumak için konuşlandırıldığını doğruladı.

Gelen son dakika bilgisine göre, Wagner güçlerine ait 400 araçlık bir konvoyun Millerovo’dan Moskova yönüne ilerlediği öğrenildi.

Editör: Yadigar Hanım