Rusya’nın 24 Şubat’ta “özel askeri operasyon” adını verdiği bir hamleyle Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batılı ülkeler peş peşe Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulamıştı.

Türkiye’nin bu yaptırımlara katılmaması Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret Rusya’daki faaliyetlerini durduran Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki şirketlerin yarattığı boşluğu Türk şirketlerin doldurmak için adım atmasıyla ciddi şekilde artmıştı.

GÜNLÜK 200 BİN VARİLE YÜKSELDİ

Refinitiv verileri Türkiye’nin Urallar ve Sibirya Hafif petrolü de dahil olmak üzere Rusya’dan geçtiğimiz sene aynı dönemde günde 98 bin varil olan petrol ithalatını bu yıl 200 bin varilin üzerine çıkardığını gösterdi.

Veriler Tüpraş ve Azerbaycan’ın Socar şirketine ait Star rafinerisinin Rusya’dan Urallar ve Sibirya Hafif petrolü alımını ciddi şekilde artırdığını aynı zamanda Kuzey Denizi, Irak ve Batı Afrika petrolü alımlarını ise azalttığına işaret etti.

Verilere göre Tüpraş, ocak-ağustos arasında Rusya’dan günde yaklaşık 111 bin varil petrol alacak. Bu rakam geçtiğimiz sene aynı dönemde 45 bin varil seviyesindeydi. Aynı dönemde Socar’a ait Star Rafineri’nin Rus petrol ithalatı da günlük ortalama 48 bin varilden 90 bin varile yükseldi.

Türkiye Enerji Bakanlığı, Tüpraş ve Socar yetkilileri henüz konuya ilişkin sorulara yanıt vermedi.

Akdeniz petrol piyasasından bir işlemci, Ural petrolünün rafineri marjının daha yüksek olduğuna işaret ederek bu durumun Türkiye’de rafineri kârlarını olumlu etkilediğini belirtti.

Editör: Habererk Haber Merkezi