Grip aşısı sonrası 32 ölüm

Güney Kore'de grip aşısı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 32'ye çıktı. Sağlık yetkilileri, ölümlerle aşılar arasında bir bağlantı olmasına ihtimal vermediklerini söylüyor.

Grip aşısı sonrası 32 ölüm

Güney Kore, grip aşısı yaptırdıktan sonra hayatını kaybeden kişileri konuşuyor. 17 yaşındaki bir kişinin grip aşısı yaptırdıktan iki gün sonra yaşamını yitirmesi ülkede endişeye sebep olmuştu.

Güney Kore Adli Tıp Kurumu, bu kişiye yapılan otopside ölümün aşıdan kaynaklandığına dair hiçbir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

AŞI KAMPANYASI SÜRDÜRÜLECEK

 Aşı programın durdurulması çağrılarına rağmen hükümet yetkilileri, 19 milyon kişinin ücretsiz olarak aşılanacağı kampanyanın sürdürüleceğini belirtiyor. Yaklaşık 52 milyon nüfuslu ülkede şimdiye kadar 13 milyon civarında kişiye grip aşısı yapıldı. Aşıyı kendi imkanlarıyla yaptıracaklarla birlikte bu sayının 30 milyona çıkması bekleniyor.

BAŞBAKANDAN AÇIKLAMA

Güney Kore Başbakanı Chung Sye-kyun, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve ölümlerin nedenini bulmak için titiz bir çalışma yürütüleceğini ifade etti. Chung, "Uzmanlar, ölümlerin aşıdan kaynaklanma ihtimalinin düşük olduğunu söylediler. Ama birçok vatandaş hâlâ endişeli" diye konuştu.

‘ASKIYA ALINSIN’ ÇAĞRISI

Kore Aşı Derneği, aşı programının sürdürülmesi çağrısında bulundu. Ancak sağlık çalışanları sendikası Kore Tıp Birliği (KMA) hükümetin programı askıya almayı değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Yonhap haber ajansına göre KMA yetkilisi Min Yang-ki, "Aşı programının devam etmesi konusunda hemfikiriz. Hükümetten programı temelli durdurmasını istemiyoruz. Ama ölümlerin nedeni belirleninceye kadar programın bir hafta kadar askıya alınmasını istiyoruz" dedi.

AŞI TAŞIMA SKANDALI

Güney Kore'de gripten her sene yaklaşık üç bin kişi ölüyor. Covid-19 salgınıyla mücadele ederken olası bir grip salgınının sağlık sistemi üzerinde ilave yük oluşturmasını önlemeye çalışan hükümet aşı kampanyasını geçen ay başlatmıştı. Aşı programı, daha önce buzdolabında tutulması gereken beş milyon doz aşının bir sağlık kuruluşuna taşınırken oda sıcaklığına maruz kaldığının ortaya çıkması üzerine üç hafta süreyle askıya alınmıştı. Programa 13 Ekim'de tekrar başlandı ve bugüne kadar 8,3 milyon kişiye daha aşı yapıldı. Bu kişilerden 350'sinde ters reaksiyon görüldü.

AŞILARI KİM ÜRETİYOR?

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine göre Güney Kore’de kullanılan aşıları GC Pharma, SK Bioscience, Korea Vaccine, Boryung Biopharma adlı yerel üreticilerle Fransız Sanofi firması tedarik ediyor. Ölen 25 kişiden dördüne SK Bioscience, beşine Boryung, beşine GC Pharma, birine Korea Vaccine ve dördüne de Sanofi'nin aşısı yapıldı. Güney Kore'de üretilen aşıların başka ülkelere ihraç edilip edilmediği bilinmiyor. Guardian, Sanofi'nin bu programdaki aşılarının başka ülkelerde kullanılıp kullanılmadığının da bilinmediğini yazdı.

KAYNAK: BBC Türkçe
 

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344