İYİ Parti’li Vekilden Korkunç İddia!

Göz doktoru olan İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal korkunç bir iddiada bulundu.

banner318
İYİ Parti’li Vekilden Korkunç İddia!

Tuba Vural Çokal, SGK'nın sarı nokta ve şeker hastalıklarına bağlı göz rahatsızlıklarında kullanılmasını istediği kanser ilacının kalıcı körlüğe neden olabileceğini söyledi.

"YÜZ BİNLERCE KİŞİNİN GÖZLERİNİ TEHLİKEYE ATMAK DEMEKTİR"

Yazılı bir açıklama yapan Çokal, SGK'nın 28 Aralık 2018'de yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliği'nde yaptığı düzenleme ile göz hastalıklarında kolon kanserinde kullanılan bir ilacın kullanılmasını istediğini belirtti. İlacın prospektüsünde 'göz için kullanıldığında kalıcı körlük de dahil ciddi yan etkiler oluşabileceğinin' belirtildiğini anımsatan Çokal, şunları söyledi:

"SGK bu ilacın kullanılmasını istemekle de kalmıyor, tedaviye bu ilaçla başlanılmasını istiyor. Bu yüz binlerce kişinin gözlerini tehlikeye atmak demektir. İlave olarak ilacın, yüksek göz içi enfeksiyon riskinin, bir flakondan birden fazla hastaya uygulanacak şekilde bölünmesi sırasında arttığı bilinmektedir. Bu uygulamanın ilgili makamlarca iptali gerekmektedir."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
solmaz
solmaz - 1 yıl Önce

Bakan beyin çok acil açıklama yapması gerekir.

nkavcar
nkavcar - 1 yıl Önce

Mesela, romatizmal hastalıklarda seyreltilmiş serumla kemoterapi ilacı veriliyor. Hastalar da dipçik gibi. Yoksa yürüyemeyecekler. Yine doku-organ naklinde kullanılan ilaçlar, başka hastalıklarda kullanılıyor. Yan etkisi olur mu? Zaten hasta. Yan etkisi mi kalmış.

Doktor yazmasa SGK “ilacı hastaya verin kör edin” mi der? Bu nasıl bir mantık? SGK “bu ilaçları isteyen kullanabilir” demiştir. Türkiye hatta AB devletleri, nerdeyse Dünya ilaç firmalarının deneği durumunda. Bu da gerçek.
Tebliğde bir yaptırım değil ilaçların alınma ve kurumun nasıl ödeyeceği açıklaması var.