Koronavirüs rakamları böyle çarptırılıyor: İki katıyla çarpın

Koronavirüs rakamlarının çarpıtılması ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

banner311
Koronavirüs rakamları böyle çarptırılıyor: İki katıyla çarpın

Haziran ayında uygulamaya giren ‘normalleşme’ kararları sonuçlarını göstermeye başladığı görüldü.

Önceki gün bini aşan vaka sayısını yorumlayan İTO Genel Sekreteri Öztürk, Rakamlar şeffaf biçimde açıklanmıyor, verdikleri rakamları ikiyle çarpmakta fayda var” ifadelerini kullandı.

BirGün'den Dilara Şimşek'in haberine göre, koronavirüs salgınında 1 Haziran'dan itibaren ‘normalleşme’ takvimine girilmesiyle vaka sayılarında yaşanan artış sürüyor. 800-900 bandında seyreden vaka sayısı önceki gün bini aştı.

Ekonomik kaygılarla alınan ‘hızlı’ kararların sonuçları görülmeye başlandı. Birçok kentte vakalarda artış meydana gelirken özellikle ülkenin doğusunda vaka sayılarında patlama meydana geldi.

Diyarbakır ve Batman'ın ardından Urfa valisi de haziran ayı başlarından itibaren vakalarda ve vefatlarda artış görüldüğünü duyurdu.

RAKAMLAR BÖYLE ÇARPITILIYOR!

Açıklanan resmi verilerde bini aşan vaka sayısını değerlendiren İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Osman Öztürk hızlı normalleşmeye değinerek, “Yeniden açılma süreçleri, salgının başlangıcındaki kadar tehlikeli” dedi.

Öztürk, rakamların şeffaf bir biçimde açıklanmadığına vurgu yaptı: “Rakamları hâlâ tam vermedikleri için emin olamıyoruz. Verdikleri rakamı ikiyle çarpmakta fayda var. Bu tehlike dünyada devam ederken bir ülkede tamamen geçmesi mümkün değil. Alınan önlemlere göre daha azalabiliyor, artabiliyor. Ülkedeki gidişata baktığımızda bu ve önümüzdeki günlerde artması ihtimal dâhilinde.”

TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL

Bireysel alınacak önlemlerin yanı sıra toplu önlemlerin olması gerektiğine dikkat çeken Öztürk, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Toplamdaki artış kadar bu dönemde bölgesel artış önemli. Verileri tam bilmiyoruz, paylaşılmıyor. Gözüktüğü kadarıyla Sağlık Bakanlığı, sürü bağışıklığına daha çok güveniyor gibi. Bireysel tedbir önemli ama toplu olarak alınacak tedbirler de önemli. Bireysel olarak ne kadar dikkat ederseniz edin bu bir salgın sonuçta. Kendinizi tamamen korumanız mümkün değil. Gelinen noktada sağlık bakanlığının ve siyasi iktidarın politikası buraya dönmüş vaziyette. Vatandaşlara uyarılarımıza devam ediyoruz: Çok dikkatli olun, tehlike geçmiş değil.”

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2020, 10:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.