Telefonunuzdaki korona riski: Çok şaşıracaksınız!

Yeni tip koronavirüsün telefondaki riskiyle ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.

Telefonunuzdaki korona riski: Çok şaşıracaksınız!

Yeni tip koronavirüs banknot, cep telefonu ekranı ve paslanmaz çelik üzerinde 28 güne kadar bulaşma riski taşıdığı bildirildi.

Avustralya'nın ulusal bilim ajansı CSIRO'daki araştırmacılar, 20 santigrat derecede Covid-19 virüsünün plastik banknotlar ve cep telefonu ekranlarındaki cam gibi pürüzsüz yüzeylerde 28 gün boyunca bulaşma riskinin olduğunu açıkladı.

Bu sürenin grip virüsünden çok daha uzun olduğuna dikkat çeken uzmanlar Covid-19 ile mücadele için temizlik ve el yıkamanın önemini vurguladı.

Araştırma kapsamında laboratuvar ortamında 20, 30 ve 40 derecede deneyler yapıldı; buna göre sıcaklık arttıkça vürüsün hayatta kalma süresinin azaldığının gözlemlendiği bildirildi.

Covid-19'un pürüzsüz yüzeylerde daha uzun süre kaldığı, kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde 14 gün geçtikten sonra bulaşıcılık özelliğine sahip virüse rastlanmadığı görüldü.

Euronews'ten Bahtiyar Küçük'ün aktardığına göre, CSIRO İcra Kurulu Başkanı Larry Marshall, "Virüsün yüzeylerde gerçekten ne kadar süre canlı kalacağını belirlemek, yayılmasını daha doğru bir şekilde tahmin etmemizi ve bunu azaltmamızı böylece insanlarımızı korumak için daha iyi bir iş çıkarmamızı sağlıyor" ifadelerini kullandı.

KARANLIKTA YÜRÜTÜLDÜ

Araştırma kapsamında yürütülen deneylerin, ultraviyole ışının etkisini ortadan kaldırmak amacıyla karanlıkta yürütüldüğü belirtildi. Güneş ışığının virüsü hızla etkisiz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, Covid-19'un, banknotlar ve cam yüzeylerde 2 ila 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte 6 güne kadar kalabildiğini ortaya koymuştu.

"VİRÜSÜN ÖMRÜNÜ UZATIYOR"

Araştırmada vücut sıvılarındaki proteinler ve yağların da virüsün hayatta kalma sürelerini önemli ölçüde artırabileceğine dikkat çekiliyor.

CSIRO'nun Avustralya Hastalığa Hazırlık Merkezi Direktörü Trevor Drew, "Araştırma ayrıca SARS-CoV-2'nin et işleme tesisleri gibi yüksek lipid veya protein kirliliğine sahip soğuk ortamlarda görünürde kalıcılığını ve yayılmasını açıklamaya ve bu riski nasıl daha iyi ele alabileceğimizi anlamaya yardımcı olabilir" dedi.

Avustralya, 25 milyonluk bir nüfusta toplam 27 bin vaka ve 898 ölümle, koronavirüsle mücadelede diğer birçok ülkeden çok daha iyi bir performans gösterdi.

YORUM EKLE