Yolda giderken sigara içenler bir kez daha düşünün! Ünlü doktordan büyük isyan!

Doç. Dr. V. Özlem Bozkaya yolda yürürken sigara içenlere isyan etti. İşte ayrıntılar...

Yolda giderken sigara içenler bir kez daha düşünün! Ünlü doktordan büyük isyan!

Günümüzde dünya nüfusunun %30’unun sigara kullandığı her gün 80.000-100.00 çocuğun sigara bağımlısı olduğu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada her yıl 5,4 milyon kişi tütün mamullerine bağlı bir nedenle hayatını kaybediyor ve bu sayı her 6,5 saniyede bir kişinin ölmesi anlamına geliyor.

Sigara içiminin kontrolü yönünde etkili önlemler alınmadığı takdirde bu sayının önümüzdeki 25–30 yıllık sürede 10 milyona ulaşacağı ve gelecekteki ölümlerin daha çok gelişmekte olan ülkelerde olacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde ise her yıl 110.000 kişi aktif içime, 15.000 kişi ise pasif içime bağlı olarak hayatını kaybediyor ve toplam ölümlerin %23’ü tütüne bağlı.

Doç.Dr.V.Özlem Bozkaya kişisel twitter hesabından böyle isyan etti;

"Yolda yürürken sigara içenler;

En az 3 metrelik sigara dumanı etki alanı ile yürüdüğünüzü ve bu alandan geçen herkesi bu dumanı solumaya mecbur bıraktığınızı ve o insanların bundan çok rahatsız olduğunu bilmenizi isterim."

Pasif içicilik nedir?

Pasif içicilik; başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden -sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi- kaynaklanan dumanın solunmasıdır. Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl birçok insanın ölümüne neden olmaktadır.

YORUM EKLE