Uzmanlar sağlıklı yaşam için uyardı: Yürüyüş, yürüyüş, yürüyüş…

Günde 10 bin adımın faydalarından bahsederken, uzmanlardan bir yeni bilgi daha geldi; “5 bin civarında da atılan adım yeterlidir.” Dünya geneli insanları arasında yapılan araştırmaya göre; günlük 4 bin adım erken ölüm riskini azaltıyor. Daha fazlasına gerek yok. Sağlıklı ve formda bir hayat için günlük 4 bin adım yeterlidir. 4 bin adımın üzerinde 20 bin adıma kadar atılacak ilave her bin adım ise erken ölüm riskini yüzde 15 oranında azaltıyor. Yapılan araştırmacılara göre ne kadar çok adım atılırsa, o kadar çok sağlıklı sonuç elde etmek mümkün. Polonya'daki Lodz Tıp Üniversitesi ve ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ekipler, yürümenin faydalarının yaşadıkları yere bakılmaksızın tüm cinsiyetler ve yaş grupları için geçerli olduğu sonucuna ulaştı. Ancak en büyük fayda 60 yaşın altındakiler arasında görüldü. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yetersiz fiziksel aktivite her yıl 3,2 milyon ölüme neden oluyor. Bu dünya genelinde en yaygın dördüncü ölüm nedeni. Barry's isimli küresel fitness şirketinde antrenör ve eğitmen olan Honey Fine, BBC’ye açıklamalarda bulundu; Metabolizmanızı yavaşlatabilir. Kaslarınızın gücünü etkileyebilir, bu da ağrılara neden olabilir. Çok uzun süre oturmak aynı zamanda çeşitli sırt sorunlarına neden olabilir. Ofis işi yapan insanlarda sıkça görüyoruz bunu. Sırtları sürekli olarak stresli ve sıkışmış bir pozisyona sokuluyor, bu da ilerleyen yaşlarda daha fazla soruna yol açıyor. Ayakta durma, alışveriş torbalarını taşıma, yerleri silme, süpürme, telefonla yürürken tempolu yürüme gibi hareketler bizi daha aktif hale getiren ve daha verimli kalori yakmamıza yardımcı olan küçük şeyler.”

Fine, “Yürümek kan basıncınızı düşürebilir, kemiklerinizi korumak için kaslarınızı güçlendirebilir, enerji seviyelerinizi artırabilir, endorfin yükleyerek size iyi hissettirebilir. Sağlıklı beslenme ile birlikte kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.” diyor.

Yürüyüş sadece vücudumuz için değil zihnimiz içinde yararlıdır. Temiz hava sağlığımız için faydalıdır.

Fine’a göre yürüyüş "neredeyse herkes" için uygun. Fine’ın yürüyüşlerle ilgili verdiği ipuçları şöyle:

-Otobüs veya araba binmek yerine, gideceğiniz metro ve tren istasyona yürüyün.

-Eğer bir masada çalışıyorsanız, saatlik olarak kalkıp hareket etmek için hatırlatıcılar kurun.

-Hamileyseniz, yürümek yapabileceğiniz en iyi egzersiz türü.

-Podcast dinleyerek günlük 30 dakikalık bir yürüyüş yapın.

-Arkadaşlarınızla bir parkta veya orman yollarında yürüyün. Köpeğiniz varsa onunla yürüyüş yapın.

-Küçük küçük başlayın. İstasyondan ofise ya da eve 10 dakikalık bir yürüyüş daha sonra kolayca parkta yapılacak 20 dakikalık bir gezintiye ve nihayetinde de şehirde 30 dakikalık bir yürüyüşe dönüşebilir.

(Kaynak: BBC)

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı