Türkiye 'çadır skandalını' konuşmaya devam ediyor.

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, 6 Şubat'ta meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından bölgedeki "yetersizliğiyle" gündem olan Kızılay’ın, depremin üçüncü gününde AHBAP Derneği’ne 46 milyon lira karşılığında çadır sattığını ortaya çıkarmıştı.

Ahbap doğruladı

AHBAP sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik" 

Levent televizyon programında konuştu

Son olarak FOX TV'de İlker Karagöz'ün sunduğu programa konuk olan AHBAP Başkanı Haluk Levent, 'çadır skandalına' ilişkin soruları cevaplamıştı.

"Kızılay’ın internet sitesinden çadır sattığını görmüşler"

Levent, "İnsanlar dışarıda yağmurda donuyor. Ben o sırada çadır bulamamışım. Çadır yok. Bakın bu bulduklarımız daha birkaç gün önce gelmeye başladı. Arkadaşlar Kızılay’ın internet sitesinden çadır sattığını görmüşler. Kişisel değil bu. Hatta Ankara Eczacı Odası da almış. Biz niye almayalım? Ben şu an sorgulayabilir miyim" sözlerini ifade etmişti.

Levent: Biraz indirim yaptırabildik

"Hemen öğrendik ihracat yapılmak üzere hazırlanan 2050 çadır var. Kızılay'ın iştiraklerinin çadır sattığı piyasada biliniyor. Deprem zamanı veya değil, biliniyor. Ben o an hiçbir şey düşünemiyorum. İnsanlar ölüyor orada, dışarıda tir tir titriyorlar. Benim orada insanlara çadır getirmem lazım. 20 bin tane de olsa alacaktım" diyen Levent, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Fiyatı uygun mu? Uygun. Biz 19 küsur bin liraya alabildik. Biraz indirim yaptırabildik. 19 küsur bin, artı KDV, artı nakliye, bunlar 22 bin liraya gelebiliyor. Ben geçen yıl Fransa’dan helikopter getirdim 1 milyon euro verdim, çok da iyi çalıştı, devlete stopaj olarak 200 bin euro ödedim. Devletin hizmetine verdiğim halde.

Sistemi kimse bilmiyor. AFAD da çadırları parayla, faturalı alıyor Kızılay’dan. Buyurun AFAD yetkilileri yalanlasın. Eğer o yurt dışına ihraç edilecek çadırlar satılacaksa, AFAD da parayla alıyor. Orada bir muhasebe var."

Şahan Gökbakar tepki gösterdi

Levent yayınının ardından Twitter'dan bir paylaşımda bulunan komedyen ve oyuncu Şahan Gökbakar, Levent'in açıklamalarına tepki gösterdi.

Gökbakar, "Haluk bu sabah tvde, Kızılay'la alışverişini cansiperhane savunurken 'Fiyat normal, çadırlar kaliteli' dedi. Kendi tweeti. 145.446.500 TL / 13.250 çadır = 10.970 TL. Haluk sen de 10 bine almışsın çadırların tanesini. 22 bine aldıkların kaliteli de, bu aldıkların kalitesiz miydi???" sözleriyle Levent'e sordu.

şahan gökbakar-2

Haluk Levent'ten cevap geldi

Kısa süre sonra söz konusu paylaşıma AHBAP Başkanı Levent'ten cevap geldi.

Levent, şu sözleri ifade etti:

"Sevgili Şahan. 19 binlik +KDV çadırlardan yani bizim 2050 tane aldığımız çadırlardan şu anda olsa hiç ucuz çadır almam. Çünkü tam korunaklı çok sıcak deprem çadırı. Piyasada yok şu anda. Keşke olsa da alsak. Yani bu hesaplama çadır kalitesine göre değişiklik gösteriyor."

haluk levent

Editör: Merve Kankan