Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ‘dedektif faaliyetleri’ adı altında kişisel verileri hukuka aykırı olarak temin eden ve ruhsatsız silah ticareti yapan kişilere yönelik 8 ilde operasyon yapıldı. Operasyonda gözaltına alınan 23 şüpheliden 9’u tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Türkiye'nin işsizlik oranı en düşük ili belli oldu Türkiye'nin işsizlik oranı en düşük ili belli oldu

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Kocaeli ve çevre illerde ikamet eden kişilerin dedektiflik faaliyetleri adı altında kişisel verileri hukuka aykırı olarak temin ettikleri ve cep telefonu programları üzerinden ruhsatsız silah ticareti gerçekleştirdikleri tespit edildi. Bu tespitler üzerine ekipler, Kocaeli ile birlikte 8 ilde 8 Haziran tarihinde ‘Rüşvet’, ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanuna muhalefet ve ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi’ suçlarını işledikleri belirlenen 23 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi.

Dedektif

Operasyonlarda 23 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda 3 pompalı tüfek, 5 tabanca, 3 şarjör, 164 fişek, 1 takip cihazı ve 1 USB ele geçirildi. Emniyete getirilen şüphelilerden 7’si ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı, 16 şüpheli ise Gebze Adliyesi’ne sevk edildi. Hakim karşısına çıkan şüphelilerden 9’u tutuklanarak cezaevine gönderildi, 7 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Editör: Habererk Com