Saksıda yetişen bu çiçekler resmen ölüm saçıyor.

Evde sıcaklık yaratmaya yardımcı olur ve bazıları, hava temizleme ve vücut fonksiyonlarını güçlendirme yetenekleri nedeniyle insan sağlığı için iyidir. Ancak, aynı zamanda evde tutulmaması gereken bitkiler de bulunmaktadır.

Krasula ve Dieffenbachia

Bunlardan biri Krasula ve Dieffenbachia'dır, bu ikisi birçok insanın geleneksel olarak evlerinde bulundurduğu bitkilerdir. Krasula neredeyse her evde bulunmasına rağmen, kırılan saplarından salınan zehirli öz suyu nedeniyle tehlikelidir. Bu, ağız ve göz mukozalarıyla temas ettiğinde ciddi yanıklara neden olabilir.

Açelya

Açelya suyunun benzer etkileri vardır, ancak sonuçlar daha ciddi olabilir. Bulantı, yanıklar ve aşırı tükürük salgılaması, dikkatsiz bir açelya sahibinin yaşayabileceği etkilerden sadece bazılarıdır. Bazı durumlarda, bu bitkinin zehirli suyu ölüme bile yol açabilir.

Zakkum

Çiçekçilerin favorisidir, çünkü yoğun kırmızı çiçek tomurcukları üretir. Ancak zakkum, bir ev bitkisi değildir. Bitkinin suyu çok tahriş edicidir. Ciltle temas halinde yanıklara neden olabilir ve bir damla göze girerse körlüğe yol açabilir.

Para Ağacı

Bunun başlıca nedeni, bitkinin suyunun arsen içermesidir. Dünyayı keşfetmek isteyen küçük çocuklarınız veya meraklı evcil hayvanlarınız varsa, zenginlik çekmesine rağmen gerçekten para ağacını evden çıkarmalısınız.

Editör: Ali Özyiğit