Sanatçı Gülşen'in imam hatiplilere yönelik 'İmam Hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor' sözleri nedeniyle yagılanıyordu.

'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı davada, bugün karar açıklandı.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan saanatçı için 10 ay hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Gülşen'in avukatı Emre Emek yargılama süreci tamamlanmadan acele bir karar verildiğini belirterek, "Gülşen hanım ilk günden beri TCK 216/1 bendinden yargılanıyor ancak karar 216/2 bendine göre verildi. Normal şartlarda iddianamede belirtilen maddenin yanında bir başka suç unsuru da doğabilecekse ek savunma hakkı verilir, bu da verilmedi. Çok şaşkınım, bir avukat olarak daha önce böyle bir şeye rastlamadım. 700'ü aşan müştekiden yüzde 20'sinin bile ifadesi alınmadı. Müvekkilin adli sicilinin temiz olması gibi pek çok sebepten 216/2'nin gerektirdiği 6 ay ile 1 yıl arası cezanın da alt sınırdan, 6 ay verilmesi gerekirdi. Ancak 12 ay ceza verilerek bu iyi hal ile 10 aya düşürüldü. Benim kanaatim mahkeme, bir üst mahkeme kararı bozsun diye elinden geleni yaptı. Usülde pek çok eksiklik var. Elbette istinafa başvuracağız" dedi. 

NE OLMUŞTU?

Gülşen’in geçtiğimiz yıl nisan ayında verdiği bir konserde, “İmam hatipte okumuş. Sapıklığı oradan geliyor” demesinin yer aldığı bir video günler sonra dolaşıma sokulmuştu. Kime söylendiği belli olmayan söz konusu ifadenin yer aldığı videonun yayılmasının ardından Twitter’da ‘#GülşenTutuklansın’ diye etiket açılmıştı.

Editör: Yadigar Hanım