ABD'li uzmanlar, mutasyona uğrayan yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2013'te meydana gelen bir değişikliği yansıttığını ve bu durumun Koronavirüs'ün ''zayıflıyor olabileceğini'' gösterdiğini duyurdu.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi,  ''Journal of Virology'' dergisinde Koronavirüs hakkında yeni bir çalışma yayımladı.

Uzmanlar çalışmada, Koronavirüs'ün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için ''yeni nesil dizileme'' adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Arizona'daki Koronavirüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin ''tamamen'' yok olduğunun fark edildiği kaydedilmiş durumda.

Dr. Lim, ''Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.'' değerlendirmesinde bulundu. 

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip korona virüste de rastlandığını farkettiklerini kaydetti. 

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip korona virüsün ''zayıflıyor olabileceğine'' dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.