Para piyasalarında seçim sonrası artan hareketlilik devam ediyor. Gece saatlerinde  20,81'i gören dolar kuru güne 20,61 liradan başladı.

Dolar ve euro, ikinci kuru  pazar günü tamamlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yukarı yönünü sürdürdü. Haftanın üçüncü iş gününde de Türk Lirası değer kaybetti.

Dolar/TL bu gece saat 03:43’te 20,81’i görürken saat 08:50 itibariyle 20,66’dan işlem görüyor.

Saat 05:24’te 22,27’ye yükselen Euro ise aynı saatlerde 22,35’ten satılmaya başladı.

YABANCI EKONOMİSTLERDEN FAİZ VE KRİZ UYARISI

Yabancı ekonomistler ise Türk ekonomisindeki hareketlilikle ilgili uyarı üstüne uyarı yapıyor. ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley'in analistleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönemde de faizleri düşük tutma politikasına bağlı kalması durumunda Türk lirasının dolar karşısında yüzde 29'luk düşüş riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. 

Mevcut düzenin sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Ünlü İngiliz ekonomist Timothy Ash ise "Bundan sonra Erdoğan için iki zorluk var, NATO ve Türk Lirası’ndaki durum. Her ikisinde de krizler olabilir. Haziran zirvesinden önce Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasını bekliyorum. Seçimde meseleden ihtiyaç duyduğu siyasi gücü elde etti. Para politikasında 180'lik bir dönüş görmedikçe ve ekonomi için atanmış güvenilir bir liderlik ekibi görmedikçe, lirada durum ağırlaşabilir” yorumunu yaptı.

Editör: Yadigar Hanım