Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala partiler saha çalışmalarına devam ediyor. Adaylar, seçmeni iknaa etmeye çalışırken, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde ilk kez oy kullanacak genç seçmenin oyunu kime vereceği de merak konusu oldu.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü Derya Kömürcü ile BUPAR Araştırma Şirketi Başkanı Erdal Akaltun, seçim öncesi nabzını tuttukları genç seçmene ilişkin sonuçları Cumhuriyet'e değerlendirdi. Çıkan sonuç ise bir hayli şaşırtıcı...

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, yaptıkları araştırmada ilk kez oy kullanacak seçmenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu 10 puandan fazla bir farkla desteklediği sonucunu elde ettiklerini söyledi. Kömürcü, “Muharrem İnce’ye yönelik bir ilgi de var ancak ne kadar kalıcı olduğu tartışılır” dedi. Kömürcü, parlamento seçimlerinde ise CHP’nin ülke ortalamasının çok üzerinde bir oran ile ilk kez oy kullanacak seçmen tarafından desteklendiklerini aktardı.

Derya Kömürcü: Gerçekliği kaybettik, artık iki hakikat var - Evrensel(Derya Kömürcü)

"GENÇ SEÇMENİN YÜZDE 50'DEN FAZLASI AİLELERİNDEN FARKLI DÜŞÜNÜYOR"

Kömürcü, “Gençlerin yaşamayı hayal ettikleri toplum modeli ile CHP’nin savunduğu toplum modelinin örtüşmesinin etkisinden bahsedilebilir” diye konuştu. Kömürcü, şöyle devam etti:

“Gençlerin dünyayla kurduğu ilişkiyi doğru analiz etmeden yapılan siyasi pazarlama ve reklam faaliyetinin başarılı olma şansı yok. AKP ve MHP’yi destekleyen anne-babalara sahip genç yeni seçmenlerin yüzde 50’den fazlasının ailelerinden farklı siyasal tercihler geliştirdiklerini tespit ediyoruz. Gençler için mülakatlarda elenmek, liyakatsizlik, adam kayırmacılık adaletsizliğin en görünen biçimi. Eğitim sistemindeki aksaklıklar da fırsat eşitliğini ortadan kaldıran bir adaletsizlik. Kılıçdaroğlu’nun Alevi videosunun açıklık ve samimiyete denk gelen bir etkisi olduğu söylenebilir.”

Erdal AKALTUN (@ErdalAkaltun) / Twitter

(Erdal Akaltun)

"GENÇLER İKTİDARIN UYGULAMALARINDAN MEMNUN DEĞİL"

Erdal Akaltun ise seçim sonucuna en çok etki edecek kesimin ilk kez oy kullanacak genç seçmen olduğunu söyledi. Akaltun, “Gençlerin siyasal tercihleri tam olarak netleşmediği için gelişen olaylara göre oy verme eğiliminde olacaklar. 20 yaşındaki bir genç, lidere, kadroya, adaylara, vaatlere bakarak kararını verecek. Gençler siyaseti daha yakından takip ediyor. Bunun nedeni de iktidarın uygulamalarından mutlu olmayan gençler, daha iyi bir ülke, eğitim, sağlık koşullarını kim sağlayabilir diye bakıyorlar. Yaşam koşullarının mevcut iktidarın 20 yıllık politikalarının sonucu olduğunu bilen gençler, farklı bir arayış içerisinde. Bu noktada gençlerin yüzde 75’i iktidar dışındaki partilere oy verme eğiliminde” dedi.

Editör: Yadigar Hanım