Hâkimler ve Savcılar Genel Kurulu, son oturumunda Yargıtay'da boş bulunan 6 üyelik kadrosu için gizli oylama yaptı. Oylama ile seçilen isimler arasında Sedat Peker'in gündeme getirdiği tartışmalı hakim Okan Albayrak dikkat çekti. Yargıtay'a atanan isimleri Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından duyurdu.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, olayı bugünkü köşesinden gündeme taşıdı. Terkoğlu, "Tam o esnada bir şey oldu" başlıklı yazısında, Sedat Peker'in daha önce yayınladığı bir videoda Yalıkavak Marina ile gündeme gelen Mübariz Mansimov’un mallarına “çökülme” öyküsünü anlattığını hatırlatarak, “Baba-oğul Ağarları marinasının başına getiren Mansimov’un bileti bir anda kesilmişti. 2020’de FETÖ’den tutuklandı. Bir yılın sonunda serbest bırakıldı. Palmali Holding’in sahibiydi. Hedef alınmasının nedeni olarak Azeri SOCAR ile ihtilafa düşmesini gösterdi. Meğer Mansimov ile SOCAR arasındaki milyonlarca dolarlık davada sıra dışı işler olmuş.” dedi.

Mansimov’un avukatının mahkemeye verdiği dilekçeyi de aktaran Terkoğlu “Önceki mahkeme başkanı Ramazan Acar, bu dosya için Ankara’ya çağrılmış, Adalet Bakanı Yardımcısı Hasan Yılmaz tarafından tehdit edilmiş; ‘Bu dosyada her ne pahasına olursa olsun SOCAR lehine karar vereceksiniz’ diye talimat verilmiştir. Yine mahkemenizin önceki ve mevcut üye hâkimlerinden olan Raşid Dursun, Sinan Topçuoğlu ve Neslihan Sarıgül’e, İstanbul Adalet Komisyon Başkanı Okan Albayrak tarafından SOCAR lehine 3 Mayıs 2023 tarihindeki duruşmada mutlaka karar verilmesi gerektiği talimatı verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Terkoğlu seçimden 3 gün sonra verilen dilekçe hakkında ise şunları söyledi:

“31 Mayıs 2023 tarihinde bu dosya için İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Albayrak (tarafından), bizzat mahkeme başkanı Acar ve mahkeme üyeleri makamına çağrılmıştır. Bu çağrıya Acar ile Raşid Dursun icabet etmişlerdir. Bu görüşmede ise duruşmanın ertelenmesinin faturasını mahkeme hâkimlerinin ödeyeceği belirtilmiştir.”

YARGITAY'A ATANDI

Terkoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak’ın bu olaylardaki rolünü sorduğunu belirterek, “Dinledikten sonra, yeniden davadaki dilekçeyi açtım. Yazanı yorumsuz aktarayım: 'Albayrak, kendi cep telefonundan, başkan Acar ve üye Raşit Dursun’u istediği şekilde karar vermeye yönlendirmek için, defalarca, Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz ile kendi cep telefonundan görüştürmüştür' Kılıçdaroğlu’nun adalet bakanına, Albayrak’ı soruşturmasını önerirken bakanın başında olduğu HSK, aynı saatlerde, Albayrak’ı Yargıtay’a atadı. Adalet Bakanlığı, cevabını belki de bu atamayla vermişti!” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise, Yargıtay'a yapılan atamalarla ilgili şunları söyledi:

"Yargıtay'da boş bulunan 6 (altı) üyelik kadrosuna Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu'nun 25/07/2023 tarihli oturumunda yapılan gizli oylamayla seçim yapılmış olup, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Yeşim Garipoğlu Özen, Ankara Hakimi, Adalet eski Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, Ankara Hakimi, Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Çiftci, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Hakan Türkön, İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanı, İstanbul Adli Yargı Adalet Komisyonu başkanı Okan Albayrak, Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreteri Seyfi Han, Yargıtay Üyeliğine seçilmişlerdir. Yeni Yargıtay Üyelerimize görevlerinde başarılar diler, seçimin yargı teşkilatına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim"  

Editör: Yadigar Hanım