İktidar milletvekilleri ve bazı kamu çalışanlarına yönelik ifşalarıyla gündemden düşmeyen ve bu nedenle yaşadığı Birleşik Arap Emirliklerinde dijital tecrit altında tutulan Sedat Peker'in İstanbul'da hazırlattığı Ramazan kolilerine polis el koydu, kolileri hazırlayanlar ise gözaltına alındı.

İstanbul Pendik'te Sedat Peker adına Ramazan kolisi hazırlatan ve yardım eden 25 kişi, kolileri hazırladıkları sırada polis tarafından baskına uğradı. Şahısları gözaltına almaya çalışan polis ekipleri, Peker'le ilgili mahkeme kararı olmaması nedeniyle bilgilerine başvurmak üzere karakola davet etti.
İstanbul'un Pendik ilçesindeki bir gıda toptancısında, üzerinde "Bir umuttur yaşamak, Reis Sedat Peker" yazan Ramazan kolilerini hazırlatanların bulunduğu yere, Asayiş Büro Amirliği'nde görevli polis memurları geldi.

Gazete Duvar'dan Can Bursalı'nın haberine göre yüzlerce kolinin hazırlandığı sırada gelen polisler, "Suçu ve suçluyu övme" gerekçesiyle işlem yapacağı sırada, Peker hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı hatırlatıldı. Bunun üzerine gıda toptancısında bulunan 25 kişi bilgilerine başvurulmak üzere karakola davet edildi.

PEKER EVİNE DÜZENLENEN SALDIRIDA YARALANAN YILMAZ GÜNAY DA GÖZALTINDA

Karakola gidenlerden ikisi şüpheli, diğer 23'ü 'bilgi sahibi' sıfatıyla ifade verdi. İfade verenler, işlemlerin ardından karakoldan ayrıldı. Bu kişilerin ifade için 8 saat karakolda bekletildiği öğrenildi. Şüpheli olarak ifadesi alınanlardan birinin geçen yıl 14 Eylül'de Peker'in Beykoz'da bulunan evine düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan Yılmaz Günay olduğu öğrenildi.

Peker adında hazırlattırılan ve dağıtılan Ramazan kolileriyle ilgili geçen yıl Rize'de 10 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlarda üçü hakkında "Suç örgütüne yardım" gerekçesiyle dava açılmıştı.

GÜNAY ŞÜPHELİ OLARAK İFADE VERDİ

Şüpheli olarak ifadesi alınanlardan birinin geçen yıl 14 Eylül'de Peker'in Beykoz'da bulunan evine düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan Yılmaz Günay olduğu öğrenildi.

Bilgi sahibi olarak ifade verenler arasında yer alan İrfan Aydın, toptan gıda ticareti yaptığını ve bu nedenle kolilerin hazırlatıldığı gıda toptancısında bulunduğunu belirterek, "Biz oradayken Yılmaz Günay geldi. Günay'ı daha önceden tanırım. Sedat Peker adına yardım paketi dağıttığını gördüm. Yardım edebileceğimizi söyledik. Çıkacağımız sırada polisler geldi. Bize suçu ve suçluyu övme suçundan işlem yapılacağını söylediler" dedi.

İrfan Aydın ifadesinde ayrıca, kendisinin Sedat Peker'i övdüğü gerekçesiyle yargılandığı bir davada savcılığın "Suçu ve suçluyu övme" suçundan verdiği mütalaayı geri çektiğini söyledi.

GEÇEN YIL RİZE'DE KOLİ HAZIRLATANLARA DAVA AÇILMIŞTI

Peker adında hazırlattırılan ve dağıtılan Ramazan kolileriyle ilgili geçen yıl Rize'de 10 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlarda üçü hakkında "Suç örgütüne yardım" gerekçesiyle dava açılmıştı.