Para piyasalarında yukarı yönlü hareket devam ederken, Ekonomist Selçuk Geçer, dolar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçer, bugünkü köşe yazınıda tarih vererek doların 38 lira olacağını söyledi.

Selçuk Geçer'in "Cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından dolar kurunun yıl sonunda 40 lira seviyelerini görebileceği" tahmini birçok ekonomist tarafından abartılı bulunarak eleştirilmiş, tahminlerini ABD ve Londra merkezli bankaların yıl sonu raporlarını kaynak göstererek oluşturduğunu belirten Geçer'in açıklamaları "Türk ekonomisi için felaket senaryosu" olarak değerlendirilmişti.

Selçuk Geçer, Euro'nun 30 lirayı aşmasının ardından Samimihaber'de yer alan köşesinde "Artık dolar 38" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte Geçer'in yazısının ilgili bölümü:

Doğru değer enflasyona bakıldığında artık 38 ila 40 lira aralığı demiştik. Peki bu seviyelere ne zaman gelecek. Bana göre en geç eylül-ekim.
“O kadar çabuk mu?” diyenlere ise verilecek tek cevap; geç bile kalındı.

DÖVİZ FAİZ KARARI ÖNCESİ NEDEN GAZA BASTI?

Gayet basit…

Merkez Bankası’nın geçen ay ki kararı gösterdi ki doları baskılamak uğruna şimdilik faizde aşırıya kaçılmayacak. Dolar istenilen, yani hem yabancı hem yerlinin ikna olacağı seviyeye kadar faiz daha kontrollü artırılacak. Muhtemelen bu toplantıda maksimum 400 baz puan çok daha yüksek ihtimal 200 baz puanlık bir faiz artışı olacak. Bence de bu artırımlar kararında olur. İşte piyasa tam da bu düşük yükselişleri fiyatlıyor. Dolayısıyla döviz yükseliyor.

Editör: Yadigar Hanım