Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araçların satışına getirilen kilometre sınırlamasını kamuoyuna duyurdu. Bakana Muş, yeni uygulama ile ilk tescilden sonra şirketler, galeriler ve rentacarların 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklarını kaydetti.

Otomotiv sektöründeönlenemeyen fiyatlar artışlarının önüne geçilmesi için yeni düzenlemeye gittiklerini ifade eden Muş, hazır olduğunu belirttiği yeni uygulama ile ilgili bilgileri Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde verdi. Muş, şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların aldıkları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini açıkladı.

Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manüpile gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım