Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarının yüzde 50 oranında artırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararın (a) bendinde kapsamındaki mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 18’lik KDV, yüzde 20'ye; (b) bendindeki mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV ise yüzde 10’a çıkarıldı. Cumhurbaşkanı kararı noter, pasaport, vize harçları, cep telefonu vergileri, tapu, diploma ve şans oyunlarına kadar iğneden ipliğe her şeye zam olarak yansıyacak. 

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) Oranlarının Tespitine İlişkin Karar kapsamında; noter, pasaport, vize, dışişleri bakanlığı tasdik, yargı, vergi yargısı, tapu ve kadastro, konsolosluk, ikamet tezkeresi, çalışma izni, çalışma izni muafiyeti, gemi ve liman, imtiyazname, ruhsatname, diploma ve trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında zam yapıldı.

Trafik harçları kapsamında bulunan "Sürücü belgesi harçları" zammın dışında tutuldu. Yurtdışından 'Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı' ise 6 bin 91 liradan 20 bin TL'ye çıkarıldı.

Tüketici kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BMSV) yüzde 10'dan yüzde 15'e yükseltilirken, at yarışlarında yüzde 14, vergi spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde yüzde 10 ve diğer şans oyunlarında yüzde 20 oranında artışa  gidildi.

KDV, 2002 yılından bu yana ilk kez artırıldı. 

Karar 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Editör: Yadigar Hanım