14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ATA İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak aldığı yüzde 5'lik oy ile ikinci turda kilit isim haline gelen ve 28 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Erdoğan'ı destekleyen Sinan Oğan, 2028 seçimleri seçimlerinde de aday olacağını söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında adaylığını ilan eden Oğan, seçimlere ilişkin değerlendirmeler yaparak, "Sır değil şimdiden ilan ediyorum: 2028 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayıyım" dedi. Böyle  bir siyasi ortamda glecek planlaması yaptığını ifade eden Oğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bizi bugün eleştirenler yarın 'haklısın' diyecektir. Ben MHP'den ihraç edildikten sonra hiçbir partiye gitmedim. O zaman AK Parti'den de CHP'den de teklif aldım. Her defasında eleştirildim. "O partiye gideyim, bu partiye gideyim" tarzında bir siyaset ve yaşam tarzım yok. Şimdi niye o zaman Cumhur İttifakı'nı destekledin diyecekler. Tarafsız kalmak bir seçenek değil. Böyle bir ortamda ben gelecek planlaması yapıyorum, niye tarafsız kalayım ki?" 

"HÜDA PAR'IN SON AÇIKLAMALARINI MÜSPET BULUYORUM"

Seçimlerden önce HÜDA-PAR'a ilişkin "HÜDA-PAR’la aynı sandığa bir ülkücüyü kessen girmez, olmaz o. HÜDA-PAR’la yan yana durmaz bir Türk milliyetçisi" sözleri hatırlatılan Oğan, Cumhur İttifakı'nın içinde yer alan HÜDA PAR ile ilgili de "HÜDA-PAR'ı ben de eleştiriyorum. En son açıklamalarını müspet buluyorum. Yemin konusunda hiç ikiletmediler. Bu ülkenin karşısında kim varsa ben onun karşısındayım" diye konuştu. 

"ÜLKEDE KRİZ ÇIKARDI"

Oğan ayrıca "Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu ve ben bir akşam yemeği yedik. Sonra Davutoğlu ile de görüştük. Temel meselelerden birisi HDP, diğeri parlamentonun kaybedilmiş olması, bir diğeri de sorduğum sorulara aldığım yanıtlardan tatmin olmayışım. Yoksa Allah var şu konuda çok açıklardı, cumhurbaşkanı yardımcılığı, 2 veya 3 bakanlık gibi şeyler masaya geldi. Ben ondan ziyade seçimi nasıl kazanacaksınız, parlamento kaybedilmişken ülkeyi nasıl yöneteceksiniz diye sordum. Arkadaşlar şunu düşünmüyor, Kılıçdaroğlu kazandı ama sonra? Burada tek hedef kazanmak olmamalı. Ben sonrasını düşünmek zorundayım. Burada benim vebalim olacaktı. Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekleyip kazandırsak ben kahraman olurdum ama bu kahramanlık benim hiçbir işime yaramazdı. Ülkede kriz çıkardı" diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım