14 Mayıs’ta gençekleştirilen seçimlerde yüzde 50+1 barajının aşılamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kaldı.

Seçimlerin ilk turunda Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.5, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,9, Sinan Oğan ise yüzde 5,2 oy alırken, en yüksek oyu alan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçiminde yeniden yarışacak.

İkinci tur için kilit ismi olarak öne çıkan Sinan Oğan, seçim gecesi verdiği röportajlarda iki adaya vereceği desteğin ön şartlarını açıklamıştı. Oğan'ın, destekleyeceği aday için olmazsa olmaz 5 şartının olduğu ortaya çıktı.

İşte milliyetçilerin oyunu alan Sinan Oğan'ın şartları:

-Anayasanın ilk dört maddesinin değişmezliği,

-Madde 66’da yer alan Türklüğün Anayasa’dan çıkarılma girişiminin karşısında set kurulması,

-13 milyon sığınmacının gönderilmesi,

-Son ekonomik krizin temel sebepleri olan faiz, enflasyon, sonuç sarmalından kurtulması,

-Terör örgütleri ve onların siyasi yapıları ile arasına mesafe konulması.

İLK OLARAK ATA İTTİFAKI İLE GÖRÜŞCEK

Sinan Oğan'ın ilk olarak önümüzdeki günlerde ATA İttifakı’nın bileşenleri ile görüşeceği öğrenildi. Oğan ATA İttifakı’ndan Zafer Partisi, Adalet Partisi, Ülkem Partisi ile Türkiye İttifakı Partisi’nin Genel Başkanları ile görüşecek. Görüşmelerde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın tutumunun kilit rol oynaması öngörülüyor.

Oğan, genel başkanların ardından tabanına yönelerek, kendisini Cumhurbaşkanı adayı göstermek için imza veren kanaat önderleri ile toplantı yapacak. Bu toplantılarda çıkan sonuca göre de 14 günlük sürecin yol haritası belirlenecek.

Editör: Yadigar Hanım