Bilim insanlarının plastik şişelerdeki suların tehlikesine dikkat çekmek için yaptığı araştırma, bu suların mikroplastik içerdiğini ortaya koydu. 

Fransa'da faaliyet gösteder Çevre İçin Harekete Geç (Agir pour l'environnement) Derneği tarafından Labocea laboratuvarına yaptırılan araştırmada, Badoit, Carrefour, Cristaline, Evian, Perrier, Vittel ve Volvic marka suların hijyen durumu incelendi.

Araştırma raporunda, şişelenmiş suların yüzde 78'inde mikroplastik partiküller bulunduğu, litrede 121 ile en fazla mikro partikülün çocuklara yönelik satış yapan Vittel Kids markasına ait sularda tespit edildiği kaydedildi.

Araştırmada ayrıca, yılda her bir çocuğun ortalama 131 litre su tükettiğine dikkat çekilerek, verilerin bu sulardan içen bir çocuğun yıllık ortalama 16 bin mikroplastik yuttuğunu gösterdiği ifade edildi.

Araştırmanın hiç kullanılmamış ve sıcağa maruz kalmamış şişelerle yapıldığını belirten bilim insanları, bunun mikroplastiklerin ortaya çıkma oranını düşürdüğünü, gerçek kullanım koşullarında daha fazla mikroplastik görüleceğini belirterek, sonuçların endişe verici olduğunu vurguladı.

Dernek, şişelenmiş suların mikroplastik denetiminden geçirilmesini ve 2027 yılından itibaren plastik şişelerin yasaklanması çağrısında bulundu.

MİKROPLASTİK NEDEN ZARARLI?

Yapılan araştırmalara göre mikroplastikler; bilişsel gelişim bozukluklarının ortaya çıkmasında etkili olabiliyor. Obezite ve kanser gibi önemli hastalıkların oluşmasına da neden olan mikroplastikler, doğumlarda kusurların ve üreme sorunlarının oluşmasında etkili.

Mikroplastiklerin insan vücudunda ortaya çıkaracağı zararların yanı sıra plastikler de çevreye ve deniz yaşamına önemli ölçüde zarar veriyor.

Editör: Yadigar Hanım