Bahçeli ne yapmak istiyor?

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yeni anayasa ve referandumla ilgili açıklamalarından sonra ortaya çıkan "AK Parti ne zaman sıkışsa Bahçeli imdadına yetişiyor" tartışmasında en büyük destek hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür'den geldi.

banner311
Bahçeli ne yapmak istiyor?

Övür "Bahçeli ne yapmak istiyor?" başlıklı bugünkü yazısında, Bahçeli'yi AKP'nin imdanına yetişmekle suçlayan muhalefete karşı destek çıkarak, önümüzdeki siyasi sürecin kısa vadede en belirliyeci partisinin MHP olduğunu ve Bahçeli'nin yeni anayasa ve referandumla ilgili sözlerinin aslında AKP sevgisinden değil, muhalefetin kötü bir noktaya savrulmasından kaygı duyduğu için olduğunu söyledi.

İşte Mahmut Övür'ün o yazısı:

"... AK Parti, dışarıdan Suriye nedeniyle sıkışmışken, içeride PKK'yla başı dertteyken, kendi içinde ciddi kavga yaşama ihtimali varken, MHP neden "yardım eli" uzatıyor?

Bahçeli'ye açılan savaşın arkasında böyle kötücül bir muhalefet aklı var. Oysa dışarıdan, önyargısız bakan biri Bahçeli'nin ortaya koyduğu siyasetin daha gerçekçi olduğunu AK Parti'den çok MHP'ye öncelediğini görür. Bahçeli'nin derdi AK Parti'yi kurtarmak değil MHP'yi"milliyetçiliğin" ana partisi pozisyonunda tutmak. Çünkü son dönemde Türkiye'yi Suriyelileştirmek isteyenlerin saldırısı nedeniyle yükselen milliyetçilik AK Parti'ye yönelmiş durumda. Bu MHP'yi kaygılandırıyor. Bir başka kaygı noktası daha var; tabanın iç muhalefetle sokağa çekilmesi...

İşte Bahçeli, milliyetçilerin AK Parti'ye kaçma ve sokağa çekilme ihtimaline karşı "pozitif bir muhalefet hattı" izleyerek mevcut muhalefetle aynı safta durmak istemiyor. Çünkü Bahçeli, hem MHP içindeki muhalefetin hem de CHP ve cemaatin gözlerini körleştiren bir "AK Parti düşmanlığı" yaptığını ve bunun da "ülke düşmanlığı"na dönüştüğünü görüyor.

Yani Bahçeli, AK Parti sevgisinden değil, muhalefetin kötü bir noktaya savrulmasından kaygı duyduğu için böyle davranıyor. Ne dersiniz, haksız mı?"

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 19:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.