CHP'den 15 milletvekili İyi Parti'ye katılıyor

CHP'den 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti'ye geçeceği öne sürüldü.

banner311

 CHP'den 15 milletvekili İYİ Parti'ye katılacak. Meclis'te 5 milletvekili bulunan İYİ Parti, 15 CHP'li vekilin katılması ile 20 milletvekili sayısına ulaşarak Meclis'te grup kurabilecek ve böylece seçimlere girebilecek. CHP'den İYİ Parti'ye geçecek olan 15 isim de belli oldu. Konuyla ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığındaki heyet, bugün İYİ Parti Genel Merkezi’ni ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in görüşmesinde gündeme gelen İYİ Parti'nin doğrudan seçime katılabilmesi için Meclis'te grup kurdurma seçeneği görüşmede masaya yatırıldı. Meral Akşener'in 100 bin imzayla Cumhurbaşkanı adayı olmasında, YSK'nın "engel çıkaracağı" iddiası üzerine, CHP'nin bu hamleyi yaptığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye katılacak. CHP'den 15 milletvekili şu sıralarda istifa ederek, seçimlere katılıp katılmayacağı tartışılan İYİ Parti'ye katılıyor.

ENGİN ALTAY KARARI BÖYLE AÇIKLADI

Engin Altay'dan açıklama:

Türkiye sürayle seçime giriyor. Türkiye yönetilemez hale geldi. Yargı üzerindeki bütün baskıya rağmen Erdoğan'ın artık Türkiye'yi yönetemez olduğu gerçeği ortada. 24 Haziran'da yapılacak seçimlere katılabilecek partilerin kuralları mevzuatla bellidir. Demokrasimizin daha fazla tahrip edilmesini doğru bulmuyoruz. Biz yok edilen adaleti yeniden inşa edeceğiz. YSK'nın Yargıtay'dan hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile ilgili istediği görüş müspet olmasına rağmen İYİ Parti'nin seçime katılmasına dair kararın alınanamamış olması siyasi bir tasarruftur. Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı demokrasi arayışını sürdüreceğiz. Siyasallaşan yargıya karşı da hiç şüphesiz mücadele edeceğiz. YSK'nın değerli üyelerinin iktidar partisinin baskısına maruz kalmamasını istiyoruz. Bunun için bir rahatlamaya, seçime katılamayı hak eden herkes seçime girebiliyor görüşünün sağlanmasını istiyoruz. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla CHP'ye mensup 15 milletvekili partimizden bugün istifa ettiler ve İYİ Parti'ye katıldılar.

İSİMLER BELLİ OLDU

CHP’den İYİ Parti’ye geçecek 15 isim arasında; Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca, Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve Amasya Millegvekili Mustafa Tuncer de yer alıyor.

Şu an Meclis'te bulunan İYİ Partili isimler şöyle:

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesi gerekiyor. İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, B Formülü’nün yani, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyor. Şu anda İYİ Parti’nin Meclis’te 5 sandalyesi bulunuyor. Meclis’te 20 sandalyeyi bulursa, İYİ Parti seçimlere doğrudan katılma hakkına kavuşacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 14:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 3 yıl Önce

TEŞEKÜRLER CHP,İYİ PARTİ KURUP KURDU,SEÇİMLERE GARANTİ KATILIYOR,CHP DEN 20 VEKİL DAHA İSTİFA ETSİN,SP SİNE KATILSIN,ODA KURUP KURSUN,AKPİ KÖKÜNDEN BİTSİN

Kemal derman
Kemal derman - 3 yıl Önce

Iyi lerin icine chp kacmis mhp laf atanlar düstügünüz duruma bakin